§ 33

1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może przysługiwać osobie fizycznej lub osobie prawnej.

2. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może należeć do kilku osób, z tym że członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu wyboru dokonuje Spółdzielnia.

3. Spółdzielcze własnościowe prawo jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym.

4. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom Statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiercy i licytanta.

5. Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obejmuje także wkład budowlany. Dopóki prawo to nie wygaśnie, zbycie samego wkładu jest nieważne.

6. Umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu winna być zawarta w formie aktu notarialnego.

7. Zbycie prawa do części lokalu mieszkalnego jest nieważne o ile nie spełnia ona wymagań samodzielnego lokalu, określonych w ustawie o własności lokali.

8. Przedmiotem zbycia może być uÅ‚amkowa część spółdzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu. PozostaÅ‚ym współuprawnionym z tytuÅ‚u  wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu przysÅ‚uguje prawo pierwokupu. JeÅ›li umowa zbycia uÅ‚amkowej części wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu  jest zawarta bezwarunkowo lub bez zawiadomienia uprawnionych o zbyciu, lub z podaniem uprawnionym do wiadomoÅ›ci istotnych postanowieÅ„ umowy niezgodnie z rzeczywistoÅ›ciÄ…, jest nieważna.

§ 34

Spółdzielnia prowadzi rejestr lokali, dla których zostały założone oddzielne księgi wieczyste spółdzielczego własnościowego prawa.

§ 35

W przypadku długotrwałych zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w rozdziale VI Statutu, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, Spółdzielnia może w trybie procesu sądowego żądać sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Z żądaniem tym występuje Zarząd na wniosek Rady Nadzorczej.


a. Wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu



§ 36

1. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa w wyniku zrzeczenia się tego prawa skierowanego do Spółdzielni.

2. W ciągu 3 miesięcy po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego osoby, którym przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od nich wywodzą , są obowiązane do opróżnienia lokalu. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.

3.  Rozliczenia z tytuÅ‚u wartoÅ›ci rynkowej lokalu w przypadku wygaÅ›niÄ™cia spółdzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu okreÅ›la § 113 Statutu.

§ 37

Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni:

- w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika, w celu dokonania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu.
W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela. Pełnomocnik lub przedstawiciel uprawniony jest do udziału w Walnym Zgromadzeniu w charakterze obserwatora;

lub

- dokonać działu spadku stwierdzającego, któremu ze spadkobierców przypadło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

§ 38

W razie Å›mierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe  prawo do lokalu przysÅ‚ugiwaÅ‚o wspólnie, przepisy § 37 stosuje siÄ™ odpowiednio.

§ 39

1. W wypadkach gdy ustawa przewiduje wygaśnięcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawo to jeżeli jest obciążone hipoteką, nie wygasa lecz przechodzi z mocy prawa lub uchwały na Spółdzielnię.

2. Spółdzielnia jest zobowiÄ…zana uiÅ›cić osobie uprawnionej wartość nabytego prawa zgodnie z § 113 ust. 3-6.


b. Egzekucja spółdzielczego własnościowego prawa.

§ 40

Do egzekucji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio .
      

c. OdrÄ™bna wÅ‚asność lokalu ustanowiona dla lokali „z odzysku” /wolnych w sensie prawnym/

§ 41

Odzyskany przez Spółdzielnie lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym jest zadysponowany przez SpółdzielniÄ™ na rzecz czÅ‚onka Spółdzielni na zasadach odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu zgodnie z § 42.

§ 42

1. Spółdzielnia organizuje przetarg ustny- licytację o pierwszeństwo ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu. Ponieważ Spółdzielnia nie ma członków oczekujących przetarg ma charakter otwarty. Ogłoszenie o przetargu Spółdzielnia zamieszcza na tablicach ogłoszeniowych w biurze Spółdzielni, budynkach Spółdzielni oraz na stronie internetowej i w prasie lokalnej.

2. Wygrywający przetarg, o którym mowa w ust. 1, zostaje przyjęty w poczet członków Spółdzielni, a następnie zostaje z nim zawarta umowa notarialna o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności lokalu.

§ 43

Wynagrodzenie notariusza za ogół czynnoÅ›ci notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w § 42 ust. 2, oraz koszty sÄ…dowe w postÄ™powaniu wieczystoksiÄ™gowym obciążajÄ… czÅ‚onka, na rzecz którego Spółdzielnia dokonuje przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu.

§ 44

Szczegółowe zasady ustanawiania odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci i przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokali „ z odzysku ”, w tym warunki organizowania przetargu, okreÅ›la Rada Nadzorcza w regulaminie.


d. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

§ 45

Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

1/ spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami;

2/ spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w rozdziale VI Statutu.

§ 46

1. Spółdzielnia zawiera umowÄ™ , o której mowa w § 45, w terminie 3 miesiÄ™cy od dnia zÅ‚ożenia wniosku przez osobÄ™ uprawnionÄ…, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami lub Spółdzielni nie przysÅ‚uguje prawo wÅ‚asnoÅ›ci lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowaÅ‚a budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

3. Osoby wnioskujÄ…ce o przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci lokalu sÄ… obowiÄ…zane wpÅ‚acić należnoÅ›ci warunkujÄ…ce przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, o których mowa w § 45 pkt. 1 w terminie ustalonym przez ZarzÄ…d. Termin ten podany w zawiadomieniu wysÅ‚anym osobie uprawnionej  nie może być dÅ‚uższy niż 3 tygodnie, liczÄ…c od dnia wysÅ‚ania zawiadomienia.

3. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynnoÅ›ci notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w § 45, oraz koszty sÄ…dowe w postÄ™powaniu wieczystoksiÄ™gowym obciążajÄ… osobÄ™, na rzecz której Spółdzielnia dokonuje przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu.



§ 47

1. Z chwilÄ… zawarcia umowy przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, do którego czÅ‚onkowi albo osobie niebÄ™dÄ…cej czÅ‚onkiem, której przysÅ‚ugiwaÅ‚o spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do lokalu użytkowego, w tym spółdzielcze prawo do garażu, hipoteki ustanowione na ograniczonych prawach rzeczowych obciążajÄ… nieruchomoÅ›ci powstaÅ‚e w wyniku zawarcia umowy przeniesienia  wÅ‚asnoÅ›ci lokalu.

2. Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zwarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.

§ 48

Po Å›mierci czÅ‚onka Spółdzielni albo osoby niebÄ™dÄ…cej czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚ugiwaÅ‚o spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu, a które to osoby wystÄ…piÅ‚y z żądaniem przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci okreÅ›lonym w  § 45, ich spadkobiercy mogÄ… żądać przeniesienia na nich wÅ‚asnoÅ›ci lokalu lub udziaÅ‚u we współwÅ‚asnoÅ›ci garażu. W tym przypadku uznaje siÄ™, iż wniosek o przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci lokalu zostaÅ‚ zÅ‚ożony w dniu pierwszego wystÄ…pienia z żądaniem przez czÅ‚onka Spółdzielni lub osobÄ™ niebÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚ugiwaÅ‚o spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu.