REGULAMIN

RADY NADZORCZEJ
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ
LOKATORSKO-WŁASNOŚCIOWEJ „ZACISZE” W MAŁKINI GÓRNEJ

1. Postanowienia ogólne.

§ 1

Rada Nadzorcza działa na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 roku Prawo spółdzielcze, ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, Statutu Spółdzielni i niniejszego regulaminu.

 

§ 2

 

1. Rada Nadzorcza składa się z 7 członków wybranych w głosowaniu tajnym przez Walne Zgromadzenie na okres 3 lat, spośród nieograniczonej liczby kandydatów będących członkami Spółdzielni.

Między kolejnymi Walnymi Zgromadzeniami , Rada może pracować w zmniejszonym składzie z przyczyn określonych w §138 ust.1 pkt. 2 Statutu, nie mniejszym jednak niż w składzie 5 osób. Wówczas ocenę prawomocności obrad odnosi się do zmniejszonego składu osobowego Rady Nadzorczej.

 

2. Jeżeli członkiem Spółdzielni jest osoba prawna do Rady Nadzorczej może być wybrana osoba nie będąca członkiem Spółdzielni – pełnomocnik osoby prawnej.

3. Kadencja Rady Nadzorczej trwa 3 lata i trwa od Walnego Zgromadzenia, na którym Rada została wybrana do Walnego Zgromadzenia, które dokona wyboru Rady na następną kadencję.

 

4. Nie można być członkiem Rady Nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje Rady Nadzorczej.

 

5. W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić osoby będące pracownikami Spółdzielni. Uchwała w sprawie wyboru takiej osoby do Rady Nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy ze Spółdzielnią przez członka Rady Nadzorczej ustaje jego członkostwo w Radzie Nadzorczej tej samej Spółdzielni.

 

6. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa z upływem kadencji, na którą został wybrany.

 

7. Utrata mandatu członka Rady Nadzorczej może nastąpić przed upływem kadencji w przypadkach:

a/ odwołania większością 2/3 głosów członków biorących udział w głosowaniu na

Walnym Zgromadzeniu,

b/ ustania członkostwa Spółdzielni,

c/ zrzeczenia się mandatu, które staje się skuteczne po dojściu do wiadomości Walnego Zgromadzenia.

 

8. W razie utraty mandatu na skutek odwołania, ustania członkostwa Spółdzielni, zrzeczenia się mandatu, na miejsce członka Rady Nadzorczej, który utracił mandat wchodzi członek wybrany na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.

 

 

9. Wybory do Rady Nadzorczej dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród członków Spółdzielni.

 

§ 3

 

1. Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona Prezydium Rady Nadzorczej, w skład którego wchodzą Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego i Sekretarz.

 

2. Zadaniem Prezydium Rady Nadzorczej jest organizowanie pracy Rady.

 

§ 4

 

1. Posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje Przewodniczący Rady lub w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego, w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na 3 miesiące.

 

2. Pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej w celu jej ukonstytuowania zwołuje przewodniczący Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od dnia wyboru członków Rady.

 

3. Przewodniczący Rady Nadzorczej lub jego Zastępca zwołuje posiedzenie Rady Nadzorczej także na wniosek:

1/ 1/3 członków Rady Nadzorczej,

2/ Zarządu

w terminie 4 tygodni od dnia zgłoszenia wniosku.

 

4. Każdy członek Rady Nadzorczej może zgłosić Przewodniczącemu Rady wniosek o wniesienie konkretnej sprawy do porządku obrad najbliższego posiedzenia. Wniosek o wniesienie konkretnej sprawy do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady powinien być wniesiony na piśmie.

 

§ 5

 

O czasie, miejscu i porządku obrad Rady Nadzorczej jej członkowie i Zarząd zawiadamiani są co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia. Zawiadomienie ma zawierać informację o porządku obrad posiedzenia, z zaznaczeniem, które punkty wymagają podjęcia uchwał. Wraz z zawiadomieniem członkowie Rady otrzymują materiały na posiedzenie Rady Nadzorczej.

 

 

§ 6

 

1. W posiedzeniach Rady Nadzorczej obowiązani są brać udział wszyscy członkowie Rady.

członkowie , którzy nie wzięli udziału w posiedzeniu Rady Nadzorczej powinni usprawiedliwić swoją nieobecność.

 

2. W posiedzeniach Rady Nadzorczej i Prezydium Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie Zarządu, przedstawiciele Związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz inni zaproszeni goście.

 

 

 

II. ZAKRES DZIAŁANIA RADY NADZORCZEJ

 

§ 7

 

Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:

 

1 / uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społeczno-wychowawczej,

 

2/ nadzór i kontrola działalności Spółdzielni poprzez:

 

a/ badanie okresowych sprawozdań z działalności Zarządu oraz sprawozdań finansowych,

 

b/ dokonywanie okresowych ocen wykonania przez Spółdzielnię jej zdań gospodarczych,

ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania przez Spółdzielnię praw członkowskich,

 

c/ przeprowadzanie kontroli na sposobem załatwiania przez Zarząd wniosków organów Spółdzielni i jej członków,

 

3/ podejmowanie uchwał w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia

zakładu i innej jednostki organizacyjnej,

 

4/ podejmowanie uchwał w sprawie zabezpieczenia kredytu w formie hipoteki na nieruchomości, dla potrzeb której przeznaczone będą środki finansowe pochodzące z tego kredytu, po uzyskaniu pisemnej zgody większości członków Spółdzielni, których prawa do lokali związane są z tą nieruchomością,

5/ podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do innych organizacji społecznych i gospodarczych oraz wystąpienia z nich,

 

6/ zatwierdzanie struktury organizacyjnej Spółdzielni,

 

7/ rozpatrywanie skarg na działalność Zarządu,

 

8/ składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych,

 

9/ podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych pomiędzy Spółdzielnią a członkiem Zarządu oraz reprezentowanie Spółdzielni przy tych czynnościach, do reprezentowania Spółdzielni wystarczy dwóch członków Rady Nadzorczej przez nią upoważnionych,

 

10/ uchwalanie regulaminu Zarządu,

 

11/ ustanowienie pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania Spółdzielni w sądzie w przypadku, gdy Zarząd wytoczy powództwo o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia,

 

12/ uchwalanie zasad gospodarki finansowej Spółdzielni,

13/ uchwalanie regulaminu przyjmowania członków, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań,

14/ uchwalanie regulaminu rozliczania kosztów inwestycji mieszkaniowych i ustalania wartości początkowej lokali,

 

15/ uchwalanie regulaminów używania lokali w budynkach zarządzanych przez Spółdzielnię oraz porządku domowego i współżycia mieszkańców, a także sankcji za naruszanie tych regulaminów,

 

16/ uchwalanie szczegółowych zasad korzystania przez członków z garaży, finansowanie ich

budowy oraz rozliczeń z tego tytułu,

 

17/ uchwalanie szczegółowych zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni i kosztów utrzymania i eksploatacji lokali stanowiących mienie innych osób w budynkach stanowiących współwłasność Spółdzielni oraz ustalania opłat za używanie tych lokali,

 

18/ uchwalanie regulaminu gospodarki cieplnej, w tym rozliczania kosztów dostawy energii cieplnej dla potrzeb lokali oraz ustalania opłat za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody,

 

19/ uchwalanie regulaminu rozliczeń finansowych z członkami z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji mieszkaniowych,

 

20/ uchwalanie regulaminu wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych,

 

21/ wybór i odwołanie członków Zarządu, w tym Prezesa i jego Zastępcy,

 

22/ rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu oraz rozpatrywanie skarg na jego działalność,

 

23/ zwoływanie Walnego Zgromadzenia na warunkach określonych w Statucie i w ustawie.

 

24/ podejmowanie uchwał w sprawie:

- zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej,

-zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej,

-rozbudowy i nadbudowy nieruchomości wspólnej,

- połączenia dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jeden lokal,

- podziału lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość na dwa odrębne lokale;

 

25/ uchwalanie regulaminu określającego obowiązki Spółdzielni i użytkowników lokali w zakresie napraw wewnątrz lokali oraz zasad rozliczeń Spółdzielni z tego tytułu,

 

29/ uczestniczenie w lustracji Spółdzielni i nadzór nad wykonywaniem zadań polustracyjnych,

 

30/ podejmowanie uchwał o przystąpieniu / również wystąpieniu/ do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i uchwalanie udziału w spółkach,

 

31/ uchwalanie regulaminu postępowania przetargowego przy ustanowieniu prawa do lokalu w formie przetargu,

32/ uchwalanie innych regulaminów, o których mowa w Statucie.

 

§ 8

 

Rada Nadzorcza składa sprawozdanie ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu.

 

 

III. FUNKCJE RADY NADZORCZEJ

 

§ 9

 

A. Kontrolna funkcja Rady Nadzorczej.

Celem kontroli i nadzoru działalności Spółdzielni jest ocena legalności, rzetelności i gospodarności działań Spółdzielni.

 

1. Ocena legalności ma na celu ustalenie zdolności podejmowanych działań i decyzji z obowiązującym porządkiem prawnym- aktami prawnymi powszechnie obowiązującymi, postanowieniami Statutu i regulaminami wewnętrznymi.

 

2. Ocena rzetelności działania Spółdzielni ma na celu ustalenie stopnia wykorzystania wszystkich możliwości prawnych, organizacyjnych, finansowych i technicznych dla realizacji statutowych celów Spółdzielni- sprawności obsługi członków i innych użytkowników lokali, niebędących członkami, oraz optymalizacji wyników gospodarczych.

 

3. Ocena gospodarności Spółdzielni obejmująca wewnętrzne i zewnętrzne działania gospodarcze Spółdzielni ma na celu określenie efektywności ekonomicznej Spółdzielni.

§ 10

 

1. Rada Nadzorcza może zgodnie z § 140 Statutu żądać od Zarządu, członków i pracowników Spółdzielni wszelkich sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać księgi i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku Spółdzielni.

 

2. Działania kontrolne podejmowane przez poszczególnych członków Rady Nadzorczej muszą być upełnomocnione decyzją lub uchwałą Rady Nadzorczej.

 

§ 11

 

1. Rada Nadzorcza może dokonywać kontroli:

 

1/ kompleksowych – obejmujących całość działalności Spółdzielni,

2/ problemowych – obejmujących sprawy stanowiące wyodrębnioną całość pod

względem prawno-organizacyjnym, finansowym i technicznym,

3/ wycinkowych – obejmujących tematy o jednorodnym charakterze.

 

2. Działania kontrolne Rady Nadzorczej i oceny z nich wynikające mogą się opierać na:

 

1/ opracowaniach własnych Spółdzielni,

2/ opracowaniach zewnętrznych o charakterze kontrolnym lub ekspertyzowym.

 

3. W przypadku stwierdzenia działań i decyzji niezgodnych z porządkiem prawnym, niedostatecznej aktywności czy troski dla realizacji statutowych celów Spółdzielni, obsługi członków czy też optymalizacji wyników gospodarczych lub wręcz niegospodarności, Rada Nadzorcza formułuje wnioski i zalecenia, które mogą wymagać:

 

1/ działań o charakterze wewnątrzspółdzielczym,

2/ postępowania na drodze sądowej lub administracyjnej,

3/ doniesienia do organów ścigania o popełnionym przestępstwie.

 

B. Funkcja normatywna Rady Nadzorczej

§ 12

 

Rada Nadzorcza uchwala regulaminy wewnętrzne Spółdzielni:

 

1/ dla tych organów w stosunku do których wypełnia funkcję nadzorczą lub koordynacyjną:

a/ Zarządu,

b/ Prezydium Rady Nadzorczej i Komisji Rady;

 

2/ określone w Statucie.

 

C. Funkcja reprezentacyjna Rady Nadzorczej.

 

§ 13

 

1. Podstawowe czynności reprezentacyjne Rady Nadzorczej:

 

1/ nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy z członkami Zarządu,

2/ ustala wysokość wynagrodzenia dla członków Zarządu,

3/ ustanawia na rzecz członków Zarządu prawa do lokali mieszkalnych i użytkowych oraz

wynajmuje członkom Zarządu lokale.

 

2. Wszelkie decyzje dotyczące wynagrodzeń ustalanych członkom Zarządu wymagają formy uchwały Rady Nadzorczej.

 

IV. TRYB OBRADOWANIA I PODEJMOWANIA UCHWAŁ

§ 14

 

1. Rada Nadzorcza zdolna jest do podejmowania uchwał w obecności co najmniej 4 członków Rady.

 

2. Rada Nadzorcza może podejmować uchwały w sprawach objętych przyjętym porządkiem obrad podanym w zawiadomieniu.

 

3. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów podczas nieobecności części członków Rady Nadzorczej, głosowanie nad uchwałą przekłada się na inne posiedzenie.

 

4. Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale.

 

5. Rada Nadzorcza może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odłożyć ich rozpatrzenie do następnego posiedzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywanych spraw objętych porządkiem obrad.

 

6. Rada Nadzorcza nie może podejmować decyzji zastrzeżonych w Statucie do kompetencji innych organów Spółdzielni.

 

7. Rada Nadzorcza prowadzi rejestr uchwał, a także okresowo przeprowadza kontrolę ich wykonania.

 

§ 15

 

1. Posiedzenie Rady Nadzorczej prowadzi Przewodniczący Rady lub jego Zastępca, stwierdzając prawidłowość zwołania zebrania i jego zdolność do podejmowania uchwał.

 

2. Po przedstawieniu przez referentów sprawy zamieszczonej w danym punkcie porządku obrad i uzyskaniu w tym zakresie wyjaśnień Zarządu lub rzeczoznawców, przewodniczący otwiera dyskusję udzielając uczestnikom posiedzenia prawa do głosu w kolejności zgłaszania się. Za zgodą obecnych dyskusja może być prowadzona nad kilkoma punktami porządku łącznie.

 

3. W sprawach formalnych przewodniczący obrad udziela głosu poza kolejnością zgłoszenia się. Za wnioski w sprawach formalnych, uważa się wnioski w przedmiocie sposobu obradowania i głosowania.

 

4. Wnioski i oświadczenia do protokołu zgłaszane są ustnie.

 

§ 16

 

1. W razie, gdy temat wymaga podjęcia uchwały, przewodniczący posiedzenia poddaje zgłoszone wnioski pod głosowanie.

 

2. Członek Rady Nadzorczej nie uczestniczy w głosowaniu nad uchwałą w sprawie dotyczącej go osobiście.

 

3. Głosowanie odbywa się jawnie z wyjątkiem wyboru i odwołania członków Zarządu oraz członków Prezydium Rady.

 

4. Na żądanie przynajmniej ½ obecnych na posiedzeniu członków Rady Nadzorczej, przewodniczący zarządza tajne głosowanie również w innych sprawach.

 

§ 17

 

1. Z obrad Rady Nadzorczej spisuje się protokół, który powinien być podpisany przez Przewodniczącego Rady i Sekretarza Rady, a w przypadku jego nieobecności Przewodniczącego Rady Nadzorczej przez Zastępcę Przewodniczącego Rady.

 

2. Uchwały Rady Nadzorczej w sprawach zasadności zmiany opłat oraz innych, którym członkom przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia powinny być zaprotokołowane wraz z uzasadnieniem.

 

3. Protokoły przechowuje Zarząd.

 

 

V. WYBORY CZŁONKÓW ZARZĄDU

 

§ 18

 

1. Rada Nadzorcza wybiera członków Zarządu Spółdzielni w głosowaniu tajnym z nieograniczonej liczby kandydatów.

 

2. Wybory odbywają się niezależnie na Prezesa Zarządu i Zastępcę Prezesa Zarządu.

 

3. Rada Nadzorcza ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu. Ogłoszenie powinno zawierać wymagania, które powinien spełniać kandydat na Prezesa Zarządu, określać dokumenty jakie powinien złożyć oraz termin złożenia dokumentów. Rada Nadzorcza zobowiązana jest przeprowadzić rozmowę z kandydatem na Prezesa Zarządu na posiedzeniu Rady Nadzorczej. Kandydata na Zastępcę Prezesa Zarządu członkowie Rady Nadzorczej obecni na zebraniu zgłaszają bezpośrednio do przewodniczącego zebrania. Zgłaszanie kandydatów odbywa się z podaniem imienia i nazwiska kandydata oraz krótkiego uzasadnienia kandydatury.

 

4. Przewodniczący Rady Nadzorczej ustala ostateczna listę kandydatur i zarządza wybranie komisji skrutacyjnej dla przeprowadzenia wyborów.

 

5. Komisja skrutacyjna przygotowuje karty do głosowania.

 

6. Głosowanie odbywa się przez złożenie kartki do urny wyborczej w obecności komisji skrutacyjnej.

 

7. Głosujący skreśla nazwiska kandydatów na których nie głosuje.

 

8. W przypadku, gdy liczba nazwisk na złożonej do urny kartce jest większa niż jeden, uznaje się kartę wyborczą za nieważną.

 

9. Liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów oblicza komisja skrutacyjna. Przewodniczący komisji skrutacyjnej ogłasza wyniki głosowania.

 

10. Do Zarządu/ Prezes lub Zastępca Prezesa / wchodzi kandydat, który otrzymał największą liczbę oddanych głosów.

 

 

VI PREZYDIUM RADY NADZORCZEJ

 

§ 19

 

1. Prezydium Rady Nadzorczej jest wewnętrznym organem pomocniczym Rady Nadzorczej.

 

2. Przewodniczący Rady Nadzorczej , jego Zastępca i Sekretarz powołani przez Radę Nadzorczą stanowią jej Prezydium.

 

§ 20

 

Zadania Prezydium Rady Nadzorczej:

 

1/ ustalanie terminów posiedzeń Rady Nadzorczej, porządku obrad, nadzór nad zgodnym z

regulaminem zawiadamianiem członków Rady o zwoływanych posiedzeniach,

 

2/ nadzór na przygotowaniem materiałów na posiedzenie Rady,

 

4/ nadzór nad właściwym opracowaniem protokołów z posiedzeń Rady, ich podpisywanie

oraz podpisywanie uchwał podjętych przez Radę,

 

5/ zapewnienie właściwego przechowywania dokumentacji pracy Rady,

 

6/ opracowanie projektów planu pracy Rady Nadzorczej i sprawozdań z jej działalności,

 

7/ przygotowanie projektów uchwał i innych materiałów, które mają być przedmiotem

obrad,

 

8/ nadawanie biegu uchwałom i czuwanie nad ich realizacją.

 

§ 21

 

Dokumenty sporządzone przez Prezydium Rady Nadzorczej oraz korespondencję wysyłaną w imieniu Rady Nadzorczej podpisują Przewodniczący Rady Nadzorczej lub jego Zastępca oraz Sekretarz.

 

§ 22

 

Z posiedzeń Prezydium Rady Nadzorczej sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Rady lub jego Zastępca oraz Sekretarz.

 

 

 

VII. KOMISJE RADY NADZORCZEJ.

 

§ 23

 

1. Rada Nadzorcza może powołać Komisje stałe. W skład Komisji wchodzi minimum 3 członków Rady Nadzorczej.

 

2. W przypadku konieczności rozpatrzenia sprawy Rada może powołać komisję merytoryczną na czas rozpatrzenia danej sprawy. Komisja skład się z minimum 3 członków Rady, ale jej skład może być odpowiednio do potrzeb poszerzony o dowolną liczbę osób powołanych spośród członków Spółdzielni lub ekspertów.

 

§ 24

 

1. Wnioski, opinie Komisji mają stanowić podstawę do podejmowania uchwał przez Radę Nadzorczą w sprawie rozpatrywanego przez Komisję tematu.

2. Prezydium i komisje Rady Nadzorczej mają tylko charakter pomocniczy dla Rady i nie mogą podejmować żadnych decyzji ani formułować wiążących zaleceń pod adresem członków, organów Spółdzielni czy jej służb etatowych.

 

§ 25

 

1. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego i jego zastępcę.

 

2. Pracami Komisji kieruje przewodniczący komisji a w przypadku jego nieobecności zastępca przewodniczącego komisji.

 

3. Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący komisji lub jego zastępca.

 

VIII. POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE CZŁONKÓW RADY NADZORCZEJ.

§ 26

 

1. Nie można być jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni. W razie konieczności Rada może wyznaczyć jednego lub kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka Zarządu.

 

2. Członkowie Rady nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi wobec Spółdzielni, a w szczególności uczestniczyć jako wspólnicy lub członkowie władz w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność konkurencyjną wobec Spółdzielni. Naruszenie zakazu konkurencji stanowi podstawę odwołania członka Rady oraz powoduje inne skutki prawne przewidziane w odrębnych przepisach.

 

3. W przypadku naruszenia przez członka Rady Nadzorczej zakazu konkurencji określonego w ust. 2 , Rada może podjąć uchwałę o zawieszeniu członka tego organu w pełnieniu czynności. Zarząd w terminie 60 dni zwołuje Walne Zgromadzenie w celu rozstrzygnięcia o uchyleniu zawieszenia bądź odwołania zawieszonego członka Rady Nadzorczej.

 

 

4. W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić członkowie Zarządu, osoby będące kierownikami bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni, osoby będące pełnomocnikami Zarządu oraz osoby pozostające z członkiem zarządu lub kierownikiem bieżącej działalności gospodarczej Spółdzielni w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej i w drugim stopniu linii bocznej.

Nie można być jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni. W razie konieczności Rada Nadzorcza może wyznaczyć jednego kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka Zarządu. Czas ten nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

 

5. Członkowie Rady Nadzorczej nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach wyłącznie ich dotyczących.

 

6. W razie konieczności Rada Nadzorcza może wyznaczyć jednego lub kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka / członków/ Zarządu. W tym wypadku członkostwo w Radzie ulega zawieszeniu na okres pełnienia funkcji członka Zarządu. Po zakończeniu okresu oddelegowania członkostwo w Radzie zostaje automatycznie przywrócone.

 

7. Członkowie Rady Nadzorczej zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy służbowej w zakresie uzyskanych informacji dotyczących wewnętrznych dokumentów Spółdzielni, a w szczególności umów, których treść powinna pozostać poufna / tajemnica handlowa/.

 

8. Członkowie Rady Nadzorczej obowiązani są przestrzega przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych / RODO/.

 

§ 28

 

Członek Rady Nadzorczej odpowiada wobec Spółdzielni za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami Statutu, chyba że nie ponosi winy.

 

 

VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE.

 

§ 29

 

Statut Spółdzielni określa wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej za udział w jej posiedzeniach.

 

§ 30

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem 07.06.2019 roku zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia nr 3/2019.