REGULAMIN
WZAJEMNYCH OBOWIĄZKÓW UŻYTKOWNIKÓW LOKALI
ORAZ SPÓŁDZIELNI W ZAKRESIE UŻYTKOWANIA MIESZKAŃ



ROZDZIAŁ I

UŻYWANIE LOKALI

§ 1

1.    Członkowie Spółdzielni, którym przysługują lokatorskie lub własnościowe prawa do lokali, osoby niebędące członkami, posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz najemcy lokali w Spółdzielni mogą użytkować lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe, a w przypadku przeznaczenia na cele użytkowe wyłącznie za zgodą Spółdzielni.

2.    Członek Spółdzielni lub osoba nie  będąca członkiem Spółdzielni, posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może wynająć lub oddać w bezpłatne użytkowanie część lub całość lokalu.

3.    Wynajęcie lub oddanie w bezpłatne użytkowanie całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni, członek lub osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, obowiązani są do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynności.

4.    Umowy zawarte przez członka w sprawie korzystania z lokalu lub jego części wygasają w chwili wygaśnięcia prawa do lokalu.

5.    Najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego nie ma prawa wynajmowania lub oddawania w bezpłatne używanie lokalu wynajmowanego od Spółdzielni.


§ 2

1.    W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii.
Jeżeli ta osoba jest nieobecna lub odmawia udostępnienia lokalu, Spółdzielnia ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej- także przy jej udziale.

2.    Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność pełnoletniej osoby z niego korzystającej, Spółdzielnia jest obowiązana zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby. Z czynności tych sporządza się protokół.

3.    Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osoba korzystająca z lokalu powinna także udostępnić Spółdzielni lokal w celu:

-  dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,
-    zastępczego wykonania przez Spółdzielnię prac obciążających osobę użytkującą lokal.

4.    Jeżeli lokal lub budynek wymaga remontu obciążającego Spółdzielnię, przebudowy lub przeprowadzenia modernizacji, Spółdzielnia może żądać od osób korzystających z tego lokalu lub budynku jego udostępnienia w celu wykonania koniecznych robót po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

5.    Jeżeli rodzaj remontu lub zamierzonej modernizacji budynku tego wymaga, osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt Spółdzielni w uzgodnionym terminie przenieść się do określonego lokalu zamiennego na okres wykonywania naprawy lub modernizacji. Okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

6.    W okresie używania lokalu zamiennego członek Spółdzielni, osoba niebędąca członkiem Spółdzielni posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciel lokalu niebędący członkiem Spółdzielni, wnosi opłaty jedynie za używanie tego lokalu. Opłaty za używanie lokalu zamiennego nie mogą być wyższe niż opłaty za używanie lokalu dotychczasowego.



ROZDZIAŁ II

OBOWIĄZKI SPÓŁDZIELNI I UŻYTKOWNIKÓW LOKALI W ZAKRESIE KONSERWACJI, NAPRAW I REMONTÓW

§ 3

1.    Zakres prac konserwacyjnych, remontowych i modernizacyjnych wykonywanych przez Spółdzielnię dotyczy części wspólnej nieruchomości oraz nieruchomości Spółdzielni.

2.    Część wspólną nieruchomości stanowią grunt oraz te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali lecz stanowią współwłasność wszystkich właścicieli. Do części wspólnej nieruchomości zaliczane są m.in. dach, klatki schodowe, suszarnie, pralnie, pomieszczenia i urządzenia węzła cieplnego i wodociągowego, instalacje w następujących zakresach:

-    instalacja wodociągowa do pierwszego zaworu przed wodomierzem w lokalu wraz z tym zaworem,
-    instalacja ciepłej wody do pierwszego zaworu przed wodomierzem w lokalu wraz z tym zaworem,
-    pion kanalizacyjny wraz z trójnikiem łączącym pion z instalacją kanalizacyjną w lokalu,
-    instalacja elektryczna do tablicy bezpiecznikowej w lokalu,
-    instalacja centralnego ogrzewania w całości,
-    instalacji telewizji kablowej na zewnątrz lokalu.

3.    Do podstawowych obowiązków Spółdzielni w zakresie określonym w ust. 1 i 2, należy:

-    przekazywanie członkom i najemcom lokali w stanie zdatnym do użytku,
-    wyegzekwowanie usunięcia usterek wynikłych z wadliwego wykonania budowy lub wad materiałów budowlanych, powstałych w okresie rękojmi,
-    usuwanie usterek oraz elementów zużytych instalacji w zakresie określonym w ust. 2,
-    dokonywanie okresowych kontroli stanu technicznego oraz użytkowego budynków i instalacji zgodnie z przepisami prawa budowlanego,
-    wykonywanie bieżącej konserwacji i usuwanie awarii i ich skutków w nieruchomości wspólnej, a także remontów budynku i jego pomieszczeń wspólnych oraz urządzeń technicznych,
-    naprawy polegające na usunięciu zniszczeń powstałych wewnątrz lokalu na skutek niewykonania zakresu robót, stanowiącego obowiązki Spółdzielni z wyłączeniem szkód, na które użytkownik otrzymał odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego.



§ 4

1.    Naprawy, remonty i konserwacje wewnątrz lokali mieszkalnych i użytkowych, w zakresie nie dotyczącym części wspólnej nieruchomości, wykonywane są przez członka posiadającego spółdzielcze prawo do lokalu, osoby niebędące członkami Spółdzielni, posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub odrębną własność lokalu oraz przez najemców, we własnym zakresie, z zastrzeżeniem ust. 3.

2.    W przypadku członków posiadających spółdzielcze prawa do lokali oraz najemców lokali Spółdzielnia może rozszerzyć swoje obowiązki odnośnie napraw i wymian wewnątrz lokali, poza zakres określony w ust. 1, o ile zapewnione zostaną dodatkowe odpisy na fundusz remontowy.

3.    Naprawy wewnątrz lokali zaliczone do obowiązków członka, najemcy, osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mogą być wykonane przez Spółdzielnię tylko za odpłatnością zainteresowanej osoby, poza opłatami uiszczanymi na utrzymanie i eksploatację części wspólnej nieruchomości



§ 5

1.    Użytkownik lokalu obowiązany jest dbać o należytą konserwację, stan techniczny i sanitarny zajmowanego mieszkania i innych przydzielonych mu pomieszczeń / garaż, piwnica, komórka/ oraz dokonywać na własny koszt napraw lub wymiany urządzeń technicznych i wyposażenia mieszkania w zakresie obciążającym użytkownika, a w szczególności:

a/ malowanie sufitów, ścian co najmniej raz na 4 lata lub tapetowania ścian z częstotliwością wynikającą z właściwości techniczno-estetycznych tapet łącznie z usuwaniem uszkodzeń tynków, ścian i sufitów,

b/ naprawa i konserwacja podłóg, posadzek, wykładzin ceramicznych, szklanych i innych w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych,

c /malowania olejnego stolarki drzwiowej łącznie z drzwiami wejściowymi do lokalu od strony zewnętrznej, stolarki okiennej w miarę potrzeb nie rzadziej niż raz na 4 lata;

d/ malowania olejnego rur, grzejników  dla zabezpieczenia przed korozją, ścian i podłóg przeznaczonych do malowania olejnego i.t.p. w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na 4 lata,

e/ naprawy i wymiany podłóg wraz z olistowaniem,

f/ naprawa konserwacja i wymiana w zakresie instalacji na własny koszt użytkownika:

-    instalacji wodociągowej od pierwszego od pionu zaworu / bez tego zaworu/ wraz z urządzeniami sanitarnymi / wanny, zlewozmywaki, umywalki, baterii i zawory czerpalne i.t.p./,
-    instalacji elektrycznej od tablicy bezpiecznikowej w mieszkaniu wraz z osprzętem,
-    trzonów kuchennych,
-    kuchni wraz z osprzętem,
-    grzejników wody przepływowej/ gazowych, elektrycznych i węglowych/,
-    podgrzewaczy wody,
-    instalacji telewizji kablowej w lokalu,
-    instalacji kanalizacyjnej w lokalu aż do pionów zbiorczych oraz niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,

g/ naprawa, konserwacja i wymiana okien, drzwi i podokienników,

h/  reperacja lub wymiana zamków i okuć okiennych,

i/ uzupełnienia i wprawiania szyb w oknach i drzwiach,

j/ malowania loggi, balkonów, balustrad balkonowych metalowych, płyt czołowych balkonowych od wewnątrz, w miarę potrzeb co najmniej raz na 4 lata,

k/ wymiany kratek wentylacyjnych w lokalu.


2.    Wszelkie uszkodzenia wewnątrz lokalu oraz poza nim, powstałe z winy użytkownika lub jego domowników, obciążają użytkownika lokalu.

3.    W razie zaniedbania przez użytkownika czynności określonych w ust. 4 Spółdzielnia po bezskutecznym wezwaniu ma prawo wykonać niezbędne prace na koszt użytkownika.

4.  W przypadku wymiany stolarki okiennej i drzwiowej Spółdzielnia może przewidzieć dofinansowanie jej wymiany w lokalach użytkowanych przez członków Spółdzielni na zasadach spółdzielczego prawa do lokalu oraz w lokalach zajmowanych na zasadach najmu. Zasady przyznawania dofinansowania oraz jego wysokość określa Rada Nadzorcza w odrębnym regulaminie.



§ 6

Bez zgody Zarządu Spółdzielni lokalu nie wolno:

-    dokonywać jakichkolwiek przeróbek zmieniających funkcjonalno-użytkowy układ mieszkania, względnie jego walory estetyczno-użytkowe / zakładanie krat w oknach, przebudowanie loggi, balkonów;
-    przerabiać instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania,
-    zajmować wyłącznie dla własnych potrzeb pomieszczenia wspólnego użytku / pralnie, suszarnie/,
-    instalować na dachu anten telewizyjnych, radiowych i przeprowadzać kable/ internetowe, telewizyjne, telefoniczne i.tp/ na zewnątrz budynku lub pomiędzy budynkami.



ROZDZIAŁ III
OPŁATY ZA UŻYWANIE LOKALI

§ 7
 

Opłaty za używanie lokali reguluje Regulamin rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i lokalami stanowiącymi mienie innych osób oraz ustalania opłat za używanie lokali”.




ROZDZIAŁ IV
ZASADY PORZĄDKU DOMOWEGO

§ 8
 

Zasady porządku domowego i współżycia  mieszkańców określa „Regulamin porządku domowego”.




ROZDZIAŁ V
ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI Z TYTUŁU DODATKOWEGO WYPOSAZENIA LOKALU

§ 8


 
1.    Rozliczenia finansowe Spółdzielni z członkami zwalniającymi lokale z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych dokonywane są na zasadach określonych w Regulaminie rozliczeń z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji a w zakresie udziału w Statucie.

2.  Przez dodatkowe wyposażenie mieszkań rozumie się nakłady poczynione przez Spółdzielnię w procesie inwestycyjnym ze środków przyszłych użytkowników lokali
     lub bezpośrednio przez członków z własnych środków na wyposażenie i wykończenie mieszkań, mające charakter trwały i podnoszące wartość użytkową lokalu, w tym:
-    położenie podłóg z deszczułek , paneli drewnianych, mozaiki lub innych wyrobów z drewna,
-    wykonanie powierzchni zmywalnych / glazura/ w pomieszczeniach kuchni, łazienki i w.c.,
-    montaż ponadnormatywnej armatury i urządzeń sanitarnych przy zachowaniu układu instalacji,
-    montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
 
2.    Dodatkowe wyposażenie i wykończenie mieszkań, jeśli nie jest wykonane za pośrednictwem Spółdzielni, wymaga zgody Spółdzielni wówczas, gdy jest powiązane ze zmianami konstrukcyjnymi.

3.    W przypadku, gdy lokal zajmowany na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostaje przekazany do dyspozycji Spółdzielni, Spółdzielnia wypłaca osobie wartość rynkową prawa do lokalu na zasadach określonych w regulaminie, o którym mowa w ust. 1  i nie dokonuje rozliczenia z tytułu dodatkowego wykończenia i wyposażenia lokalu.

4.    W przypadku, gdy lokal zajmowany na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zostaje przekazany do Spółdzielni, Spółdzielnia wypłaca członkowi wkład mieszkaniowy lub jego wniesioną część na zasadach określonych w regulaminie, o którym mowa w ust. 1, i dokonuje rozliczenia z tytułu dodatkowego wykończenia i wyposażenia lokalu, biorąc pod uwagę te elementy wykończenia i wyposażenia lokalu, które mają wpływ na podniesienie wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu uwzględnia się okres użytkowania danego elementu, okres jego trwałości oraz jego wpływ na wartość rynkową lokalu. Procentowy udział wartości dodatkowego wyposażenia lokalu w wartości całego lokalu, winien być określony przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie wyceny wartości rynkowej lokalu.

5.    W przypadku zamiany/ wymiany/ lokali zajmowanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu rozliczenia z tytułu dodatkowego wyposażenia lokalu dokonywane są bezpośrednio pomiędzy stronami wymiany.

6.    Rozliczenia z tytułu dodatkowego wyposażenia i wykończenia lokali własnościowych zbywanych przez członków, dokonywane są bezpośrednio między członkami.

7.    Przejmowanie zwalnianych lokali zajmowanych na zasadach lokatorskich odbywa się zgodnie z Instrukcją, stanowiącą załącznik nr 1 do regulaminu.



§ 9

1.    Najemca zwalniający lokal do dyspozycji Spółdzielni zobowiązany jest:

-    przekazać Spółdzielni lokal odnowiony lub pokryć koszty odnowienia wykonanego przez Spółdzielnię,
-    pokryć koszty uszkodzeń powstałych z winy najemcy lub domowników,
-    dokonać napraw obciążających najemcę ,
-    pokryć koszt brakujących i zużytych urządzeń sanitarnych lub brakującego i zużytego wyposażenia technicznego, stanowiących wyposażenie lokalu.

2.    Spółdzielnia dokonuje rozliczenia wpłaconej w MPMIB „Izolacja” kaucji mieszkaniowej na zasadach określonych w regulaminie o którym mowa w § 8 ust. 1.

3.  Spółdzielnia dokonuje rozliczenia kaucji za urządzenia sanitarne i techniczne wyposażenie lokalu proporcjonalnie do normatywnych okresów użytkowania urządzeń sanitarnych i technicznych według załącznika nr 2 do regulaminu.



§ 10
 

1.    Przejmowanie przez Spółdzielnię lokali zajmowanych dotychczas na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu oraz najmu, odbywa się zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik nr 1 do regulaminu.

2.    Z czynności, o których mowa w ust. 1 sporządza się protokół, zawierający:
- określenie stanu technicznego ścian, posadzek, procentowe zużycie materiałów techniczno-sanitarnych oraz materiałów podłogowych, wskazania licznika energii elektrycznej, gazu i wskazań wodomierzy.

3.    Podstawą do ustalenia kosztów zużycia urządzeń techniczno-sanitarnych i materiałów podłogowych jest wartość w stanie nowym ustalona wg cen rynkowych obowiązujących w okresie zwalniania lokalu.

4.    Wycena obejmuje oprócz kosztów urządzeń i materiałów także koszt montażu nowego wyposażenia.



§ 11

1.    W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Zarząd Spółdzielni, kierując się ogólnymi zasadami niniejszego regulaminu, przepisami Kodeksu cywilnego. Od decyzji Zarządu służy odwołanie do Rady Nadzorczej.

2.    Regulamin wchodzi w życie z dniem 28.02.06 zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej nr 5/2006 z dnia 28.02.2006 r.

3.  Traci moc „Regulamin wzajemnych obowiązków członków i najemców oraz Spółdzielni w zakresie użytkowania mieszkań i związanych z tym rozliczeń finansowych zatwierdzony przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 24/96 z dnia   26.08.1996 r.