REGULAMIN
PRZYJMOWANIA CZŁONKÓW, USTANAWIANIA PRAW DO LOKALI,
ZAMIANY LOKALI ORAZ NAJMU LOKALI
W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ LOKATORSKO-WŁASNOŚCIOWEJ
ZACISZE W MAŁKINI GÓRNEJ


ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1

1.    Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

2.    Przedmiotem działalności Spółdzielni w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków jest:
-    zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
-    kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
-    wynajem nieruchomości na własny rachunek.

3.    Przedmiot działalności określony w ust. 2 Spółdzielnia realizuje poprzez:

-    budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,

-    budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych,

-    budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,

-    budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,

-    budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania znajdujących się w tych budynkach lokali lub lokali o innym przeznaczeniu,

-    budowanie lub nabywanie budynków w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.



ROZDZIAŁ II

PRZYJMOWANIE CZŁONKÓW

§ 2

1.    Członkami Spółdzielni mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne.

2.    Osoba fizyczna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych, o ile spełnia jedno z następujących wymagań:

-    jej małżonek jest członkiem Spółdzielni,

-  spółdzielcze prawo do lokalu przypadło jej po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub unieważnieniu małżeństwa oraz po orzeczeniu separacji,

-    spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przysługujące obojgu małżonkom przypadło jej na skutek śmierci małżonka,

-    jest małżonkiem, dzieckiem lub inną osobą bliską byłego członka Spółdzielni, wspólnie z nim zamieszkującą, jeżeli lokatorskie prawo do lokalu wygasło wskutek ustania członkostwa lub niedokonania czynności określonych w Statucie,

-    nabyła własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu w drodze dziedziczenia, zapisu umowy, licytacji lub przetargu organizowanego przez Spółdzielnię,
-    ubiega się o członkostwo w związku z zamianą  lokalu mieszkalnego,

-    na podstawie umowy o budowę lokalu zawartej ze Spółdzielnią oczekuje ustanowienia lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu w budynku nowowbudowanym przez Spółdzielnię,


-    posiada umowę najmu lokalu mieszkalnego zawartą  z Mazowieckim Przedsiębiorstwem Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Małkini i zamieszkuje w zasobach Spółdzielni.

3.   Osoba prawna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni, jeżeli spełnia jedno z następujących wymagań:

-    na podstawie umowy o budowę lokalu zawartej ze Spółdzielnią oczekuje ustanowienia własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu w budynku nowowybudowanym przez Spółdzielnię,

-    nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu w drodze dziedziczenia, zapisu, umowy, licytacji lub przetargu zorganizowanego przez Spółdzielnię.

4.    Liczba członków przyjmowanych do Spółdzielni na podstawie umów o budowę lokali musi odpowiadać liczbie lokali przewidzianych do budowy w programie inwestycyjnym.

5.    Spółdzielnia prowadzi rejestr członków, zawierający adres lokalu, kategorię lokalu, powierzchnię użytkową lokalu, nr członkowski , tytuł prawny do lokalu i podstawa tytułu prawnego oraz osoby zgłoszone do zameldowania.



§ 3

1.    Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisana przez przystępującego do Spółdzielni powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną jego nazwę i siedzibę, stwierdzenie o jaki lokal mieszkalny czy użytkowy- ubiega się, ilość zadeklarowanych udziałów. Członek może w deklaracji lub odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym w Spółdzielni, wskazać  osobę, której Spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały.

2.    W poczet członków przyjmuje Zarząd uchwałą, która winna zawierać imię i nazwisko osoby przyjętej na członka oraz numer członkowski.

3.    Przyjęcie w poczet członków powinno być potwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków Zarządu lub osób przez Zarząd do tego upoważnionych z podaniem numeru uchwały i daty uchwały o przyjęciu.

4.    Decyzja o przyjęciu w poczet członków powinna być podjęta w ciągu jednego miesiąca po złożeniu deklaracji od złożenia deklaracji.
O decyzji Zarząd powinien zawiadomić zainteresowaną osobę pisemnie najpóźniej w ciągu 14-stu dni od daty jej podjęcia.

5.    W razie decyzji odmownej w zawiadomieniu należy podać uzasadnienie decyzji oraz pouczenie o wniesieniu odwołania do Rady Nadzorczej w ciągu 14 –stu dni od daty otrzymania zawiadomienia. Odwołanie powinno być rozpatrzone przez Radę Nadzorczą w ciągu 3 miesięcy od dnia jego wniesienia. Decyzja Rady Nadzorczej jest ostateczna.

6.    Zarząd nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy prawa, jeżeli odpowiada on wymaganiom Statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.

7.    Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu należy do kilki osób członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono małżonkom.
W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.




ROZDZIAŁ III

USTANAWIANIE PRAW DO LOKALI

§ 4

1.    Dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Spółdzielnia może:

-    ustanawiać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,

-    ustanawiać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu,

-    ustanawiać odrębną własność lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,

-    wynajmować członkom i innym osobom fizycznym i prawnym lokale mieszkalne i użytkowe.


2.  Wielkość lokalu mieszkalnego, o który członek się ubiega, powinna odpowiadać potrzebom członka i jego możliwościom finansowym w zakresie wniesienia wkładu budowlanego.




ROZDZIAŁ IV

USTANOWIENIE SPÓŁDZIELCZEGO LOKATORSKIEGO
 PRAWA DO LOKALU

§ 5

1.    Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia pomiędzy członkiem a Spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego ma być ustanowione na rzecz obojga małżonków, oboje muszą być wymienieni jako strona, z którą Spółdzielnia zawiera umowę.

2.    Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego Spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i Statucie.

3.    Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, o której mowa w ust. 1 powinna w szczególności określać:

a.    strony umowy,
b. adres lokalu do którego ustanawiane jest prawo, jego powierzchnię, ilość pomieszczeń,
c.    wysokość wkładu mieszkaniowego i terminy jego wniesienia,
d.    zgłoszenie osób do wspólnego zamieszkania,
e.    obowiązki członka związane z użytkowaniem lokalu, w tym zasady wnoszenia opłat,
f.    zasady dotyczące spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, w tym skutki ustania członkostwa,
g. informacja o możliwości przekształcenia prawa na własnościowe bądź odrębną własność.

4.    Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może być ustanowione przez Spółdzielnię na rzecz:

a/ członka z którym zawarto umowę o budowę lokalu z nowych inwestycji,

b/ na rzecz najemców , zajmujących lokale przydzielone na podstawie decyzji w Mazowieckim Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Małkini do 1991 roku,

c/ na rzecz członka w wyniku zamiany /wymiany/ lokali mieszkalnych zajmowanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu.

5.    Spółdzielnia nadaje kolejne numery umów o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa-  nr kolejny /L/rok ustanowienia prawa.

6.    Spółdzielnia prowadzi rejestr umów o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu.



a.    Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu z nowych inwestycji

§ 6

1.    Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z nowych inwestycji Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu.
Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do tego lokalu, o której mowa w § 5 ust. 1.

2.    Umowa o budowę lokalu, o której mowa w ust. 1, winna w szczególności określać:
a.    adres lokalu lub jego lokalizację, wstępny numer lokalu oraz powierzchnię lokalu,
b.    wysokość wstępnie ustalonego wkładu mieszkaniowego,
c.    zobowiązanie członka do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu mieszkaniowego oraz uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową, określonych w umowie,
d.    zakres rzeczowy realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,
e.    określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
f.    tryb i skutki wypowiedzenia umowy,
g.    rozliczenia z tytułu wkładu mieszkaniowego lub jego wniesionej części w wypadku rozwiązania umowy o budowę lokalu.
Szczegółowe zasady zawierania umów o budowę lokali  powinny być zawarte w regulaminie odrębnym dla każdej inwestycji zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą w przypadku gdy Spółdzielnia prowadzi budowę mieszkań.

3.    Spółdzielnia zawiera umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do
lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wymagane jest pozwolenie na użytkowanie- najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od uzyskania tego pozwolenia. Warunkiem zawarcia umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu jest spełnienie przez członka wymagań finansowych określonych w umowie o budowę lokalu.



§ 7

b. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu ustanowione na rzecz najemcy

1.  Na pisemne żądanie najemcy, o którym mowa w § 5 ust. 4 pkt. b Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z nim umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

2.    Ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest uwarunkowane złożeniem przez najemcę deklaracji członkowskiej i przyjęciem w poczet członków Spółdzielni na zasadach określonych w § 3.

3.  Zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu poprzedzone musi być przedłożeniem przez najemcę wyceny wartości rynkowej lokalu w celu określenia wysokości wkładu mieszkaniowego oraz spełnieniem wymagań określonych w Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz z tytułu kaucji.



c. Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w wyniku zamiany


§ 8

1.    Zamiany dokonywane są na zasadach określonych w ROZDZIALE IX niniejszego regulaminu.

2.    Osoby, które dokonują zamiany lokali otrzymują umowy ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa z podaniem w umowie podstawy ustanowienia prawa do lokalu.

3. Zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu w wyniku zamiany poprzedzone musi być przedłożeniem przez członków wyceny wartości rynkowej obydwu lokali, w celu określenia wysokości wkładu mieszkaniowego oraz spełnieniem wymagań określonych w Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz z tytułu kaucji.




ROZDZIAŁ V

USTANOWIENIE SPÓLDZIELCZEGO WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU

§ 9

1.    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia pomiędzy członkiem a Spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
    Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
 Przed wygaśnięciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zawarcie umowy o ustanowienie tego prawa jest nieważne.

2.    Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu Spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązany jest wnieść wkład budowlany na zasadach określonych w Statucie i w umowie oraz uiszczać opłaty określone w Statucie i ustawie.


§ 10

1.    Umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostaje zawarta z członkiem:
a.    który miał zawartą ze spółdzielnią umowę o budowę lokalu z nowych inwestycji,
b.    który wygrał przetarg o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

2.    Umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna określać:
c.    strony umowy,
d.    adres lokalu do którego ustanawiane jest prawo, jego powierzchnię , ilość pomieszczeń,
e.    wysokość wkładu budowlanego i terminy jego wniesienia,
f.    obowiązki członka związane z użytkowaniem lokalu, w tym zasady wnoszenia opłat,
g.    zasady dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

3. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego ma należeć do obojga małżonków, oboje małżonkowie muszą być wymienieni jako strona, z którą Spółdzielnia zawiera umowę.

4.    Spółdzielnia nadaje kolejne numery umów o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu-  nr kolejny /W/rok ustanowienia prawa.

5.    Spółdzielnia prowadzi rejestr umów o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.



§ 11

Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni:

-    w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika  w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznacza przedstawiciela lub
-    dokonać działu spadku stwierdzającego, któremu ze spadkobierców przypadło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spadkobierca może złożyć deklarację członkowską.



d.  Zawieranie umów o ustanowienie spółdzielczego   własnościowego prawa z nowych inwestycji.

§ 12

1.    Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z nowych inwestycji Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, o której mowa w   § 10 ust. 2.

2.    Umowa o budowę lokalu, o której mowa w ust. 1, winna w szczególności określać:
a.    adres lub lokalizację, wstępny numer lokalu oraz powierzchnię lokalu,
b.    wysokość wstępnie ustalonego wkładu budowlanego,
c.    zobowiązanie członka do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego oraz uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową, określonych w umowie,
d.    zakres rzeczowy realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,
e.    określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
f.    tryb i skutki wypowiedzenia umowy,
g.    rozliczenia z tytułu wkładu budowlanego lub jego części w wypadku rozwiązania umowy o budowę lokalu.
Szczegółowe zasady zawierania umów o budowę lokali powinny być zawarte w regulaminie zatwierdzonym odrębnie dla każdej inwestycji prowadzonej przez Spółdzielnię.

3.    Spółdzielnia zawiera umowy o ustanowienie własnościowego prawa do lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wymagane jest pozwolenie na użytkowanie- najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od uzyskania tego pozwolenia. Warunkiem zawarcia umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu jest spełnienie przez członka wymagań finansowych określonych w umowie o budowę lokalu.

4.    Wielkość lokalu mieszkalnego, o który ubiega się członek, powinna odpowiadać potrzebom członka i jego możliwościom finansowym w zakresie wniesienia wkładu budowlanego.

5. Ze względu iż Spółdzielnia nie ma zarejestrowanych członków oczekujących, zawiera umowy o budowę lokali z osobami, które zgłosiły chęć współfinansowania inwestycji, w kolejności ich zgłoszeń.

6.    Przed zawarciem umowy o budowę lokalu, osoba, ubiegająca się o jej zawarcie musi złożyć deklarację członkowską i zostać przyjęta w poczet członków.


e. Zawieranie umów o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z odzysku/ wolne w sensie prawnym/


§ 13

1.    Dla lokali z odzysku / wolnych w sensie prawnym/ Spółdzielnia ustanawia spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w drodze przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zasady przeprowadzania przetargu określa Regulamin przeprowadzania przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

2.    Zawarcie umowy o ustanowienie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest uwarunkowane złożeniem przez osobę wygrywającą przetarg deklaracji członkowskiej i przyjęciem w poczet członków Spółdzielni na zasadach określonych w  § 3 oraz uregulowania wymaganych na dzień zawarcia umowy wpłat wkładu budowlanego zgodnie z zasadami zawartymi w regulaminie, o którym mowa w ust. 1 oraz w protokole z przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.



ROZDZIAŁ VI
PRZEKSZTAŁCENIE LOKATORSKIEGO PRAWA DO LOKALU WE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU

§ 14

1.    Na pisemne żądanie członka Spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego Spółdzielnia zobowiązana jest zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego wpłat określonych  w Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.

2. Koszty wyceny wartości rynkowej lokalu, obciążają osobę, z którą Spółdzielnia zawiera umowę o przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego.

3.    Wniosek członka o przekształcenie praw do lokalu, Zarząd rozpatruje w terminie 60 dni od daty jego wpływu do Spółdzielni. O wyniku rozpatrzenia wniosku Zarząd informuje członka w formie pisemnej. Pismo to powinno zawierać szczegółowe wyliczenie wkładu budowlanego, który członek winien wpłacić w celu przekształcenia prawa, oraz termin dokonania wpłaty.

4.    Po dokonaniu przez członka wpłat należności warunkujących zmianę tytułu do lokalu, Zarząd w ciągu 14 dni zawiera z członkiem i jego małżonkiem  umowę o przekształcenie prawa do lokalu.

5. Umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo powinna w szczególności określać:
a/ strony umowy,
b/ adres lokalu do którego ustanawiane jest prawo, jego powierzchnię , ilość pomieszczeń,
c/wysokość wkładu budowlanego i podstawę jego określenia,
d/ wysokość wkładu mieszkaniowego zaliczonego na poczet wkładu budowlanego,
e/określenie wysokości przysługujących bonifikat przy przekształceniu prawa,
f/ obowiązki członka związane z użytkowaniem lokalu, w tym zasady wnoszenia opłat,
g/ zasady dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w tym skutki ustania członkostwa,
h/ informacja o możliwości przekształcenia prawa w odrębna własność lokalu.

6.  Jeżeli lokatorskie prawo do lokalu należy do małżonków bądź do jednego z nich, oboje małżonkowie musza być stroną umowy.

7.    Spółdzielnia numeruje umowy :  nr kolejny /P/ rok przekształcenia.

8.    Spółdzielnia prowadzi rejestr umów przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu we własnościowe.



§ 15

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie podlega przekształceniu w przypadku lokali wybudowanych z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.



§ 16

1.    Najemcy, o których mowa w § 27 pkt. a winny w pierwszej kolejności złożyć wniosek o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu wraz z wyceną wartości rynkowej wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego w celu określenia wkładu mieszkaniowego zgodnie z Regulaminem rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji

2.    Spółdzielnia zawiera z najemcą umowę o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu na zasadach określonych w § 7.
     Po ustanowieniu lokatorskiego prawa do lokalu i  spełnieniu warunków finansowych określonych w regulaminie, o którym mowa w ust. 1, Spółdzielnia zawiera z nimi umowę przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe.

3.    Zasady rozpatrywania wniosków oraz zawierania umowy o przekształcenie określone są w § 14 regulaminu.





ROZDZIAŁ VII
USTANOWIENIE ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI LOKALU I PRZENIESIENIE JEGO WŁASNOŚCI


a. Ustanowienie odrębnej własność lokalu z nowych inwestycji

§ 17

1.    Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, a ponadto powinna określać:
a.    adres lokalu lub jego lokalizację, wstępny numer lokalu oraz powierzchnię lokalu,
b.    wysokość wstępnie ustalonego wkładu budowlanego,
c.    zobowiązanie członka do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego oraz uczestniczenia w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową, określonych w umowie,
d.    zakres rzeczowy realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,
e.    określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
f.    tryb i skutki wypowiedzenia umowy,
g. rozliczenia z tytułu wkładu budowlanego lub jego wniesionej części w wypadku rozwiązania umowy o budowę lokalu.
    Szczegółowe zasady zawierania umów o budowę lokali  powinny być  zawarte w regulaminie odrębnym dla każdej inwestycji zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą.

2.    Członek Spółdzielni, o którym mowa w ust. 1 wnosi wkład budowlany według zasad określonych w Statucie i w ust.1.

3.    Zasady wypowiadania umów o budowę lokali określają postanowienia tych umów zgodne z postanowieniem Statutu.

4.    Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wymagane jest pozwolenie na użytkowanie- najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od uzyskania tego pozwolenia. Na żądanie członka Spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu.

5.    Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie tego prawa.



§ 18

1.    Spółdzielnia może ustanowić odrębna własność lokalu w drodze umowy, a także na podstawie jednostronnej czynności prawnej.

2.    Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

3. Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu może być zawarta przez Spółdzielnię łącznie ze wszystkim członkami, którzy ubiegają się o ustanowienie takiego prawa wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości. W takim wypadku wysokość udziałów nieruchomości wspólnej określa umowa



§ 19

1.    Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu należy do kilku osób członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, stosuje się odpowiednio § 11 regulaminu.

2.    Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków niebędącego członkiem właściciela lokalu podlegającego przepisom ustawy, w tym także nabywcy prawa odrębnej własności lokalu, spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.




b. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka , któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu

§ 20

1.    Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z członkiem umowę przeniesienia własności lokalu, po spełnieniu przez niego warunków finansowych, określonych zgodnie z Regulaminem rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.

2.    Jeżeli odrębna własność lokalu mieszkalnego ma należeć do obojga małżonków, oboje małżonkowie muszą być wymienieni jako strona, z którą Spółdzielnia zawiera umowę w formie aktu  notarialnego.

3.    Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, koszty zawarcia umowy notarialnej oraz koszty założenia księgi wieczystej dla lokalu obciążają członka, na rzecz którego Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

4.    Wniosek o przeniesienie własności lokalu, powinien być rozpatrzony w ciągu 60 dni od uprawomocnienia się uchwały Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości.

5. Zarząd zobowiązany jest na piśmie zainteresowanej osobie decyzję o rozpatrzeniu jej wniosku o przeniesienie własności.

6.    Członek wnioskujący o przeniesienie własności lokalu, w terminie ustalonym, przez Zarząd winien wpłacić należności warunkujące przeniesienie własności lokalu. Termin ten, podany w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 4 nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.



§ 21

Po śmierci członka, który wystąpił z żądaniem przeniesienia własności lokalu, jeżeli brak jest osób uprawnionych, o których mowa w § 27 ust. 2 Statutu, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W tym przypadku stosuje się § 26 ust 3 Statutu oraz uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka Spółdzielni.



§ 22

Niedopuszczalne jest przeniesienie przez Spółdzielnię na inną osobę własności lokalu mieszkalnego wybudowanego z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.



c. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka oraz osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

§ 23

1.    Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia zobowiązana jest zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego wpłat określonych w  Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.

2. Koszty zawarcia umowy-aktu notarialnego, o której mowa w ust. 1 oraz koszt założenia księgi wieczystej obciążają członka Spółdzielni lub osobę, niebędącą członkiem Spółdzielni na rzecz której Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

3.    Wniosek członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, o przeniesienie własności powinien być rozpatrzony w terminie 60 dni od uprawomocnienia się uchwały Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości. Zarząd zobowiązany jest przekazać na piśmie zainteresowanej osobie decyzję o rozpatrzeniu jej wniosku o przeniesienie własności lokalu.

4.    Członek lub osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wnioskujący o przeniesienie własności lokalu jest obowiązany wpłacić należności warunkujące przeniesienie własności lokalu w terminie ustalonym przez Zarząd.
Termin ten, podany w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.



§ 24

1.    Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego członkowi lub osobie niebędącej członkiem spółdzielni przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, hipoteka ustanowiona na ograniczonym prawie rzeczowym obciąża nieruchomości powstałą w wyniku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.

2.    Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.



§ 25

Po śmierci członka Spółdzielni albo osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a które to osoby wystąpiły z żądaniem przeniesienia własności lokalu na podstawie § 23 ust. 1, ich spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu. W tym przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka lub osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu Spółdzielni.




c/ przeniesienie własności lokalu na rzecz najemcy


§ 26

1.    Na pisemne żądanie najemcy, o którym mowa w § 27 pkt. a Spółdzielnia obowiązana jest dokonać przeniesienia własności lokalu, do którego przysługuje mu prawo najmu po spełnieniu przez niego wymagań finansowych określonych w Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz z tytułu kaucji.

2.    Po śmierci najemcy, który wystąpił z żądaniem przeniesienia własności lokalu, jeżeli brak jest osób uprawnionych z tytułu najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W ty  przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia do Spółdzielni.





ROZDZIAŁ VIII

NAJEM LOKALI

§ 27

Spółdzielnia może wynajmować członkom i innym osobom fizycznym i prawnym lokale mieszkalne:

a/ przydzielone do 1991 roku na podstawie decyzji w MazowieckimPrzedsiębiorstwie Materiałów Budowlanych „Izolacja” w Małkini,
b/wybudowane przez Spółdzielnię z przeznaczeniem na najem,
c/ wybudowane przez Spółdzielnię a niezasiedlone na zasadach spółdzielczego prawa do lokalu lub  odrębnej własności lokalu,
d/ z odzysku o ile nie zostały zasiedlone w trybie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu.



§ 28

1.    Małżonkowie wspólnie zajmujący lokal są z mocy prawa najemcami tego lokalu, chociażby umowa najmu została zawarta tylko przez jednego z nich.

2.    Wypowiedzenie najmu oraz jego przyczyny określa ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

3.    W razie śmierci najemcy, jego zstępni, wstępni, pełnoletnie rodzeństwo oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z najemcą, mieszkający z nim stale do chwili śmierci, występują do Spółdzielni o najem lokalu. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, winni oni w Spółdzielni zrzec się tego uprawnienia na rzecz jednej osoby . W przypadku, gdy to nie nastąpi, decyduje Sąd o przyznaniu prawa do lokalu. W przypadku braku postanowienia Sądu w tej sprawie w ciągu 1 roku, decyduje Spółdzielnia. Osoba uprawniona z tytułu najmu, o którym mowa w § 27 pkt a może złożyć deklarację członkowską. W takiej sytuacji Spółdzielnia zawiera z tą osobą umowę ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na zasadach określonych w § 7.



§ 29

Umowa najmu winna określać:
a.    strony umowy,
b.    termin na jaki zostaje zawarta umowa,
c.    adres lokalu dla którego ustanawiany jest najem, jego powierzchnię , ilość pomieszczeń,
d.    wysokość kaucji mieszkaniowej i termin jej wniesienia,
e.    zgłoszenie osób do wspólnego zamieszkania,
f.    obowiązki najemcy związane z użytkowaniem lokalu, w tym zasady wnoszenia opłat,
g.    zasady dotyczące wypowiedzenia najmu, w tym skutki ustania najmu,
h.    zasady zwrotu kaucji po zakończeniu najmu.



a. Najem lokali na podstawie umów zawartych z MPMIB „Izolacja”

§ 30

1. Umowy najmu lokali zawarte przed 1991 r. z MPMIB „Izolacja”, zgodnie z § 27 pkt. a, pozostają niezmienione i obowiązują na czas nieokreślony,  z tym że:

a/ na mocy umowy przekazania budynków mieszkalnych przez MPMIB Izolacja wynajmującym stała się Spółdzielnia,
b/ postanowienia zawartych umów obowiązują w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianach Kodeksu cywilnego.



§ 31

Zasady wnoszenia kaucji mieszkaniowej i rozliczenia z tytułu kaucji mieszkaniowej w przypadku:

a.    wypowiedzenia najmu,
b.    przekształcenia najmu w lokatorskie prawo do lokalu,
c.    przekształcenia najmu we własnościowe prawo do lokalu,
d.    przekształcenia najmu w odrębną własność lokalu określone są w Regulaminie rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.



b. Najem lokali wybudowanych z przeznaczeniem na najem

§ 32

1.    Najem określony w §  27 pkt. b dotyczy lokali realizowanych przez Spółdzielnię w ramach środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

2.    Najemca, o którym mowa w ust. 1 może być wyłącznie osobą fizyczną.

3.    Warunki jakie musi spełniać najemca oraz zasady najmu lokali realizowanych ze środków KFM określa odrębna ustawa.




c. Najem  lokali niezasiedlonych na zasadach własnościowego prawa do lokalu i odrębnej własności lokalu.


§ 33

1.  Dobór najemców lokali mieszkalnych niezasiedlonych na zasadach własnościowego prawa do lokalu lub odrębnej własności lokalu dokonuje Rada Nadzorcza, biorąc pod uwagę sytuację materialną osoby starającej się o najem lokalu, stwarzającą gwarancję terminowego regulowania czynszu i innych opłat należnych Spółdzielni z tytułu najmu.

3.    Zawarcie umów na podstawie § 23 pkt. c  uzależnione jest od wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących Spółdzielni w dniu opróżnienia lokalu. Zasady wnoszenia kaucji ustala Regulamin rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.



ROZDZIAŁ IX

ZAMIANA MIESZKAŃ

§ 34

1.    Spółdzielnia na wniosek członka i w granicach istniejących możliwości realizuje wnioski o zamianę mieszkań na mieszkania odpowiadające uzasadnionym potrzebom członków i ich rodzin oraz ich możliwościom finansowym we wnoszeniu opłat za użytkowanie lokali.

2.    Zamiany lokali dokonuje Zarząd na wniosek zainteresowanych stron.



§ 35

1.    Przez zamianę mieszkania rozumieć należy ustanowienie prawa do innego lokalu w zamian za zrzeczenie się uprawnień do dotychczas zajmowanego lokalu i postawienie go do dyspozycji Spółdzielni, z tym że może być dokonana zamiana praw równorzędnych.

2.    Realizacja zamiany następuje poprzez umożliwienie dwóm lub kilku członkom Spółdzielni bądź osobie zajmującej mieszkanie w budynku nie stanowiącym własności Spółdzielni, wymiany dotychczas użytkowanych mieszkań miedzy sobą, z tym że zamienione mogą być mieszkania o odpowiadających prawach.

3.    Zamiana mieszkania między członkiem Spółdzielni i najemcą lokalu pozostającego w dyspozycji organów samorządowych uzależniona jest od wyrażenia zgody i dokonania przydziału mieszkania na rzecz dotychczasowego członka przez organy samorządowe.



§ 36

1.    Wnioski w sprawie zamiany mieszkań Zarząd realizuje poprzez:

 1/ zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu o ile członkowie ubiegali się zgodnie o wymianę mieszkań między sobą,

2/ zaproponowanie wymiany mieszkań między sobą tym członkom, którzy złożyli wnioski o zamianę lokali, lecz nie wskazali przedmiotu zamiany,

3/ zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w nowobudowanym budynku.

2.    Przy rozliczeniach z członkami z tytułu zamiany stosuje się
     postanowienia Statutu  oraz Regulaminu rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.



§ 37

Wymiana /zamiana/ mieszkań pomiędzy najemcami w Spółdzielni nie jest realizowana.



§ 38

1.    Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w wyniku zamiany zawarta jest zgodnie z § 8 regulaminu.

2. Zamiana spółdzielcza może być jedynie wówczas gdy członek Spółdzielni występuje o przydział lokalu mniejszego niż dotychczas zajmowany lub występuje o zamianę dwóch mieszkań na jedno o kategorii nie większej niż suma kategorii mieszkań zwalnianych.



§ 39

Wymiana mieszkań następuje na podstawie wzajemnego porozumienia zainteresowanych członków. Każdy z nich oddaje swój lokal do dyspozycji spółdzielni z zastrzeżeniem, że prawo do lokalu zostanie ustanowione na rzecz imiennie wymienionego członka.



§ 40

1.    Na zamianę lub wymianę lokali musza wyrazić zgodę obydwoje małżonkowie, nawet jeśli było przydzielone/ ustanowione prawo do lokalu na rzecz jednego z małżonków, ale podczas trwania małżeństwa.

2. O zamianie decyduje Zarząd. Od odmowy Zarządu zainteresowani mogą złożyć odwołanie do Rady Nadzorczej.


§ 41

Przy rozliczeniu z członkami w związku z zamianą mieszkań oraz przy określaniu zobowiązań finansowych z tego tytułu stosuje się odpowiednio postanowienia Statutu o wnoszeniu i zwrocie wkładów oraz w Regulaminu rozliczeń finansowych z tytułu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz kaucji.



ROZDZIAŁ X
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 42

1.    W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem w stosunku do członków mają postanowienia ustawy  z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy z dnia 16 września 1982 roku Prawo spółdzielcze oraz statut Spółdzielni.

2.    Sprawy najmu reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 31.01. 2006 zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej nr 1/2006 z dnia 31.01.2006