REGULAMIN
ROZLICZEŃ Z TYTUŁU WKŁADÓW MIESZKANIOWYCH I BUDOWLANYCH ORAZ Z TYTUŁU KAUCJI


ROZDZIAŁ I
WKŁADY MIESZKANIOWE I BUDOWLANE


§ 1

1.    Członkowie Spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu są obowiązani uczestniczyć w kosztach budowy  lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych oraz w innych zobowiązaniach Spółdzielni związanych z budową lokali zgodnie z postanowieniami Statutu.

2.    Wkład mieszkaniowy jest to kwota wniesiona przez członka do Spółdzielni na pokrycie części kosztów budowy przypadających na jego lokal. Kwota ta odpowiada procentowo wyrażonej różnicy między pełnym członkowskim kosztem budowy danego lokalu, a procentowo wyrażoną wartością pomocy finansowej, jaką Spółdzielnia uzyskała ze środków publicznych / umorzenie części kredytu zaciągniętego na sfinansowanie kosztu budowy lokalu/ lub z innych środków, uzyskanych przez Spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy lokalu.

3.    Wkład budowlany jest to kwota wniesiona do Spółdzielni na pokrycie całości kosztów inwestycji, przypadających na lokal, do którego ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu.



ROZDZIAŁ II

WNOSZENIE WKŁADÓW MIESZKANIOWYCH  
PRZY USTANOWIENIU SPÓŁDZIELCZEGO LOKATORSKIEGO PRAWA

a/ ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu z nowych inwestycji


§ 2

1.    Członek ubiegający się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wnosi wkład mieszkaniowy na pokrycie części kosztów budowy przypadających na jego lokal oraz na pokrycie innych zobowiązań Spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami Statutu i umową o budowę lokalu.

2.    Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez Spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest zobowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.




§ 3

1.    Rozliczenie kosztów inwestycji mieszkaniowych i ustalenia wartości początkowej poszczególnych lokali / koszt budowy/, do których mają być ustanowione spółdzielcze prawa do lokali lub prawa odrębnej własności lokali, dokonuje się w dwóch etapach:

-    wstępnie- w chwili rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej na podstawie dokumentacji technicznej oraz Zbiorczego Zestawienia Kosztów Inwestycji,
-    ostatecznie- po zakończeniu inwestycji i końcowym rozliczeniu zadania na podstawie rzeczywistych kosztów inwestycji poniesionych przez Spółdzielnię.

2.    Wstępne ustalenie kosztu budowy poszczególnych lokali, do których mają być
ustanowione prawa, stanowi podstawę do określenia przez Spółdzielnię w umowach o budowę lokali zawieranych z członkami, wstępnej wysokości wymaganego wkładu oraz wysokości i terminów wnoszenia zaliczek na poczet wymaganego wkładu.

3.    Ostateczne rozliczenie kosztów budowy i ustalenie wartości początkowej lokali nowooddanych do użytku zatwierdza Rada Nadzorcza w formie uchwały.
Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia kosztów budowy powstała różnica między wysokością wstępnie ustalonego wkładu mieszkaniowego, a kosztami budowy lokalu uprawniony albo zobowiązany z tego tytułu jest członek, któremu w chwili dokonania tego rozliczenia przez Spółdzielnię przysługuje prawo do lokalu.

4.    Wnoszenie wkładu mieszkaniowego przez członka może być rozłożone na raty, jeśli Spółdzielnia uzyskała na ten cel kredyt. W przypadku rozłożenia na raty członek ponosi pełne ryzyko ekonomiczne związane z obsługą zadłużenia z tytułu niewniesionej przez niego części wkładu.



§ 4

1.    Szczegółowe zasady rozliczania kosztów budowy i ustalania wartości początkowej lokali nowooddanych do użytku uchwala Rada Nadzorcza w regulaminie zatwierdzonym odrębnie dla każdej inwestycji. Regulamin ten w szczególności winien określać:
-    zakres rzeczowy inwestycji, za realizację którego odpowiada Spółdzielnia,
-    rodzaje kosztów zaliczanych jako koszty inwestycji,
-  metodę rozgraniczenia kosztów budowy części mieszkalnej oraz części usługowej w budynku,
-  składniki kosztów rozliczane na poszczególne lokale proporcjonalnie do ich powierzchni użytkowej oraz kalkulowanie indywidualne dla poszczególnych lokali,
-    sposób różnicowania kosztów budowy poszczególnych lokali w zależności od ich cech funkcjonalno użytkowych / n.p. atrakcyjność położenia/,
- sposób uwzględnienia w kosztach budowy poszczególnych lokali tymczasowego angażowania środków Spółdzielni w pokrywaniu kosztów inwestycji n.p. w przypadku, gdy członek przystąpi do realizacji inwestycji w trakcie jej trwania.

2.    Regulamin, o którym mowa w ust. 2 powinien być dołączony do każdej umowy o budowę lokalu.



b/ Ustanowienie lokatorskiego prawa na rzecz najemców z MPMIB „Izolacja”

§ 5

1.    Na pisemne żądanie najemcy, którego najem wynika z decyzji Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Małkini przed 1991 rokiem, Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z tym najemcą umowę ustanowienia lokatorskiego  prawa do lokalu.

2.    Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu  jest uzależnione od złożenia przez najemcę  deklaracji członkowskiej i przyjęcia w poczet członków Spółdzielni. Najemcy przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków.
Najemca wnioskujący zmianę tytułu winien przedstawić określenie wartości rynkowej lokalu, a następnie wpłacić wpisowe i udział w terminie ustalonym przez Zarząd. Termin ten powinien być podany w pisemnym zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 4.

3.    Jako wkład mieszkaniowy najemcy zalicza się kaucję mieszkaniową wniesioną przez najemcę w MPMIB „Izolacja” zwaloryzowaną proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu według wskaźników określonych przez Zarząd uchwałą. Najemcy, którzy nie wpłacili w MPMIB ”Izolacja” w Małkini nie wpłacają wkładu mieszkaniowego.

4.    Wniosek najemcy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, Zarząd Spółdzielni rozpatruje w ciągu 60 dni od daty jego wpływu do Spółdzielni. O wyniku rozpatrzenia wniosku Zarząd informuje najemcę w formie pisemnej.

5.    W ciągu 14 dni od wypełnienia przez najemcę wymagań określonych w ust. 2, Spółdzielnia zawiera z najemcą umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.



c/ Ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu w wyniku zamiany

§ 6

1.    Zamiany dokonywane są na zasadach określonych w Statucie i w Regulaminie przyjmowania członków, ustanawiania praw do lokali, zamiany lokali oraz najmu lokali.

2.    Przez zamianę rozumieć należy ustanowienie prawa do innego lokalu w zamian za zrzeczenie się uprawnień do dotychczas zajmowanego lokalu i pozostawienie go do dyspozycji Spółdzielni, z tym że między sobą mogą być zamienione prawa równorzędne.

3.    Członkowie, posiadający spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali w Spółdzielni, ubiegający się o zamianę wzajemną winni we wniosku o zamianę wskazać osobą, z którą chcą dokonać zamiany lokalu. Obydwie strony wnioskujące o zamianę winny przedłożyć w Spółdzielni określenie wartości rynkowej lokalu dotychczas przez nich zajmowanego. Spółdzielnia określa proporcjonalnie do wartości rynkowej lokali wysokość wkładów mieszkaniowych związanych z lokatorskim prawem.

4.    O decyzji w sprawie zamiany oraz o wysokości wkładu mieszkaniowego związanego z prawem do obydwu lokali, informowani są członkowie wnioskujący o zamianę wzajemną.

5.    Członkowie zamieniający lokale wpłacają wkład mieszkaniowy związany z nowym lokalem, natomiast Spółdzielnia wypłaca członkom wkład związany z dotychczas zajmowanym lokalem. Dla dokonania tego członkowie winni stawić się w Spółdzielni tym samym czasie w Spółdzielni.



§ 7

1.    Zamiana lokalu mieszkalnego między członkiem Spółdzielni i najemcą lokalu pozostającego w dyspozycji organów samorządowych, uzależniona jest od wyrażenia zgody i dokonania przydziału lokalu na rzecz dotychczasowego członka przez organy samorządowe oraz od przyjęcia najemcy w poczet członków przez Zarząd Spółdzielni.

2.    Członek Spółdzielni wnioskujący o zamianę lokalu zajmowanego w Spółdzielni na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu po złożeniu wniosku o zamianę z najemcą lokalu w zasobach Gminy, zobowiązany jest do przedłożenia w Spółdzielni wyceny wartości rynkowej lokalu wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego w celu ustalenia wysokości wkładu mieszkaniowego związanego z tym lokalem.

3.    Najemca zajmujący lokal w mieszkaniowym zasobie Gminy zobowiązany jest do złożenia deklaracji członkowskiej oraz do wpłacenia wkładu mieszkaniowego w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 2. , po czym Spółdzielnia zwraca członkowi wnioskującemu o zamianę wkład mieszkaniowy związany z tym lokalem.

4.    W ciągu 14 dni od dokonaniu czynności określonych w ust. 3, Spółdzielnia zawiera z członkiem umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.



§ 8

 Zamiana spółdzielczych własnościowych praw do lokali odbywa się między zainteresowanymi członkami /akt notarialny/.





ROZDZIAŁ III

WNOSZENIE WKŁADÓW BUDOWLANYCH
PRZY USTANOWIENIU SPÓŁDZIELCZEGO WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU I ODERĘBNEJ WŁASNOŚCI LOKALU



a/ wnoszenie wkładów budowlanych dla nowych inwestycji



§ 9

1.    Członek ubiegający się o ustanowienie własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu  z nowych inwestycji wnosi wkład budowlany według zasad określonych w Statucie i w umowie o budowę lokalu, w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal.

2.    Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez Spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest zobowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

3.    Ustalenie wysokości wkładu budowlanego odbywa się według zasad określonych w § 3 ust. 1 i ust. 2 oraz § 4 regulaminu.

4.    Ostateczne rozliczenie kosztów budowy i ustalenie wartości początkowej lokali nowooddanych do użytku zatwierdza Rada Nadzorcza w formie uchwały. Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia kosztów budowy powstała różnica między wysokością wstępnie ustalonego wkładu budowlanego, a kosztami budowy lokalu uprawniony albo zobowiązany z tego tytułu jest członek, któremu w chwili dokonania tego rozliczenia przez Spółdzielnię , przysługuje prawo do lokalu.

5.    Wnoszenie wkładu budowlanego przez członka może być rozłożone na raty, jeśli Spółdzielnia uzyskała na ten cel kredyt. W przypadku rozłożenia na raty członek ponosi pełne ryzyko ekonomiczne związane z obsługą zadłużenia z tytułu niewniesionej przez niego części wkładu.




b. rozliczenie z członkami obejmującymi na zadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lokal wolny w sensie prawnym / z odzysku/

§ 10

Za lokal wolny w sensie prawnym uważa się lokal zwolniony w wyniku eksmisji oraz lokal oddany do dyspozycji Spółdzielni przez członka, któremu przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego bądź przez osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.



§ 11

1.    Odzyskany przez Spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym, jest zadysponowany przez Spółdzielnię na rzecz członka Spółdzielni na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na zasadach przetargu ustnego otwartego / licytacji / o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

2.    Zasady i tryb organizowania przetargu, o którym mowa w ust. 1, określa Regulamin przeprowadzania przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zatwierdzony przez Radę Nadzorczą.

3.  Spółdzielnia określa wartość rynkową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego na koszt i zlecenie Spółdzielni.
      Po sporządzeniu wyceny Spółdzielnia ogłasza przetarg, o którym mowa w ust. 1.

4.   Wkład budowlany członka , który uzyskał pierwszeństwo ustanowienia własnościowego prawa do lokalu w wyniku przetargu równa się wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ustalonej w wyniku tego przetargu.




ROZDZIAŁ IV

ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI  PRZEKSZTAŁCAJĄCYMI LOKATORSKIE PRAWO DO LOKALU WE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU


§ 12

1.    Na pisemne żądanie członka Spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po dokonaniu przez niego:

-    spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, o których mowa w § 2 regulaminu, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,
-    spłaty przypadającego na ten lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej w tej sprawie,
-    spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal;
-    spłaty zadłużenia z tytułu opłat na utrzymanie lokali, o których mowa w Rozdziale VI Statutu Spółdzielni.,
-    wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli Spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez Spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu.

2.  Wkład budowlany określa się na podstawie wartości rynkowej lokalu ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Określenie wartości rynkowej lokalu odbywa się na zlecenie i na koszt osoby, z którą Spółdzielnia zawiera umowę o przekształcenie prawa do lokalu.

3.   Wniosek członka o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, Zarząd rozpatruje w terminie 60 dni od daty jego wpływu do Spółdzielni. O wyniku rozpatrzenia wniosku Zarząd informuje członka w formie pisemnej.

4.  Członek, o którym mowa w ust. 1, wnioskujący o zmianę tytułu, obowiązany jest wpłacić należności warunkujące zmianę tytułu w terminie ustalonym przez Zarząd. Termin ten powinien być podany w pisemnym zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3.



§ 13

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega przekształceniu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w przypadku lokalu wybudowanego z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.



§ 14

1.    Na pisemny wniosek najemcy , o którym mowa w § 5, o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu Spółdzielnia w pierwszej kolejności zawiera z nim umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na zasadach określonych w § 5 regulaminu.

2.    Po spełnieniu wymagań określonych w ust. 1 Spółdzielnia dokonuje przekształcenia zgodnie z zasadami określonymi w § 12 regulaminu.




ROZDZIAŁ V

PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI LOKALU

a. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu



§ 15

1.    Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia zobowiązana jest z tym członkiem zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

-    spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, o których mowa w § 9, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,
-    spłaty przypadającego na ten lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej,
-    spłaty przypadającej na ten lokal zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
-    spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w Rozdziale VI Statutu.

2.    Koszty zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1 oraz koszt założenia księgi wieczystej i wpisu do księgi wieczystej obciążają członka Spółdzielni lub osobę niebędącą członkiem Spółdzielni na rzecz których Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

3. Wniosek członka lub osoby niebędącej członkiem Spółdzielni posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o przeniesienie własności lokalu powinien być rozpatrzony w terminie 60 dni od uprawomocnienia się uchwały Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości. Zarząd zobowiązany jest przekazać na piśmie zainteresowanej osobie decyzje o rozpatrzeniu wniosku o przeniesienie własności lokalu.

4.    Członek lub osoba nie będąca członkiem wnioskujący o przeniesienie własności obowiązany jest wnieść należności warunkujące zmianę tytułu lokalu w terminie ustalonym przez Zarząd.
Termin ten, podany w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.



§ 16

1.    Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego członkowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, hipoteka ustanowiona na ograniczonym prawie rzeczowym obciąża nieruchomość powstałą w wyniku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.

2.    Wierzyciel, którego wierzytelność w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu była zabezpieczona hipoteką na ograniczonym prawie rzeczowym, może dochodzić zaspokojenia z lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, powstałą w wyniku zawarcia tej umowy.



§ 17

Po śmierci członka Spółdzielni lub osoby nie będącej członkiem Spółdzielni posiadającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,  która wystąpiła z żądaniem przeniesienia własności określonym w § 9 Statutu, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu. W ty przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka Spółdzielni.





b. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu



§ 18

1.    Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:
-    spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, o których mowa w § 2, w tym szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,
-  spłaty przypadającego na jego lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej,
-    spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
-    spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w Rozdziale VI Statutu,
- wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną  wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli Spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez Spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości lokalu.

2.    Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do księgi wieczystej obciążają członka Spółdzielni na rzecz którego Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

3.    Wniosek członka o przeniesienie własności lokalu powinien być rozpatrzony w terminie 60 dni od uprawomocnienia się uchwały Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokalu w danej nieruchomości. Zarząd zobowiązany jest przekazać na piśmie zainteresowanej osobie decyzję o rozpatrzeniu jej wniosku o przeniesienie własności lokalu.

4.    Członek wnioskujący o przeniesienie własności lokalu jest obwiązany wpłacić należności warunkujące przeniesienie własności lokalu w terminie ustalonym przez Zarząd. Termin ten, podany w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.



§ 19

Po śmierci członka, który wystąpił z żądaniem przeniesienia własności lokalu, określonym w 18 ust. 1, jeżeli brak jest osób uprawnionych, o których mowa w § 27 ust. 2 Statutu, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W tym przypadku uznaje się, iż wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez członka.



§ 20

Niedopuszczalne jest przeniesienie przez Spółdzielnie na inną osobę własności lokalu mieszkalnego wybudowanego z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.





c. Przeniesienie własności lokalu na rzecz najemcy



§ 21

1.    Na pisemne żądanie najemcy, o którym mowa w § 5 ust. 1, występującego z wnioskiem o przeniesienie prawa własności lokalu, do którego przysługiwało mu prawo najmu, Spółdzielnia zawiera umowę przeniesienia własności tego lokalu po dokonaniu przez niego

-    spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań Spółdzielni związanych z budową lokalu w tym szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami,
-    spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań Spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal,
-    spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w Rozdziale VI Statutu,
- wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną  wartością wniesionej kaucji mieszkaniowej.  Jeżeli Spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej, podlega zmniejszeniu o 50% wartości pomocy uzyskanej przez Spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości lokalu.

2.    Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1 oraz koszty sądowe założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do księgi wieczystej obciążają najemcę w Spółdzielni, na rzecz którego Spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

3.    Wniosek najemcy o przeniesienie własności lokalu powinien być rozpatrzony w terminie 60 dni od uprawomocnienia się uchwały Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości. O sposobie rozpatrzenia wniosku Zarząd informuje najemcę w formie pisemnej.

4.    Najemca wnioskujący o przeniesienie własności lokalu jest obowiązany wpłacić należności warunkujące przeniesienie własności lokalu w terminie ustalonym przez Zarząd. Termin ten, podany w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.



§ 22

Po śmierci najemcy, który wystąpił z żądaniem przeniesienia własności, określonym w § 5 ust. 1, jeżeli brak jest osób, które wstępują w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, jego spadkobiercy mogą żądać przeniesienia na nich własności lokalu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest członkiem Spółdzielni. W tym przypadku uznaje się, że wniosek o przeniesienie własności lokalu został złożony w dniu pierwszego wystąpienia z żądaniem przez najemcę.





ROZDZIAŁ VI

ROZLICZENIA Z CZŁONKAMI PO WYGAŚNIĘCIU  PRAWA DO LOKALU
I Z NAJEMCAMI PRZY USTANIU NAJMU

a. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

§ 23

1.    Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych przypadkach wskazanych w Statucie. W razie gdy przysługuje ono małżonkom, wygaśnięcie następuje z chwila ustania członkostwa obojga małżonków.

2.    Po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu członek oraz mieszkające w tym lokalu osoby, które prawa swoje wywodzą od członka, obowiązane są do opróżnienia lokalu w terminie 3 miesięcy od wygaśnięcia prawa i do przekazania lokalu Spółdzielni. Spółdzielnia nie ma obowiązku dostarczenia innego lokalu.

3.    Rozliczenie z byłym członkiem lub ze spadkobiercami zmarłego członka powinno być dokonane z tytułu równowartości własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego na dzień wygaśnięcia prawa.

4.    Wypłata wkładu mieszkaniowego następuje po opróżnieniu lokalu i w terminie wynikającym z rozstrzygnięcia przetargowego.



§ 24

1.    W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia zwraca osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego część, zwaloryzowane proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami.

2.    Wkład mieszkaniowy, o którym mowa w ust. 1, określa się proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu w wyniku przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu.

3.    Wypłata wkładu mieszkaniowego następuje po opróżnieniu lokalu i w terminie wynikającym z rozstrzygnięcia przetargowego.

4.    Roszczenie o zwrot wkładu mieszkaniowego jest zbywalne i podlega egzekucji.



§ 25

W razie rozwiązania umowy o budowę lokalu, do którego miało być ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawo, Spółdzielnia zwraca uprawnionej osobie wniesiony wkład mieszkaniowy, albo jego wniesioną część , zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu.




b. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


§ 26

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa w przypadku:
-    zrzeczenia się prawa skierowanego do Spółdzielni,
-    egzekucji z własnościowego prawa do lokalu.


§ 27

1.    W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu Spółdzielnia jest zobowiązana zwrócić uprawnionemu wartość rynkową tego prawa, która zostaje określona w drodze przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu.

2.    W sytuacji gdy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest obciążone hipoteką z wartości własnościowego prawa potrąca się również należności z tytułu obciążenia hipoteką.

3.    Z wartości własnościowego prawa do lokalu potrąca się niewniesioną część wkładu. W przypadku gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez Spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, potrąca się kwoty niespłaconego kredytu wraz z odsetkami.

4.    Rozliczenie z byłym członkiem lub ze spadkobiercami zmarłego członka powinno być dokonane z tytułu równowartości własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego na dzień wygaśnięcia prawa.

5.    Wypłata wkładu budowlanego następuje po opróżnieniu lokalu i w terminie wynikającym z rozstrzygnięcia przetargowego.



§ 28

1.    W razie ustania członkostwa po zawarciu umowy o budowę lokalu, a przed ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, Spółdzielnia zwraca byłemu członkowi wniesiony wkład budowlany, albo jego wniesioną cześć.

2.    W wypadku wygaśnięcia roszczeń o przyjęcie w poczet członków i o zawarcie umowy o budowę lokalu lub braku uprawnionych osób bliskich w wypadku, o którym mowa w ust. 1, Spółdzielnia zwraca uprawnionej osobie wniesiony wkład budowlany, albo jego część zwaloryzowane do wartości rynkowej lokalu.

3.    Jeżeli rozwiązanie umowy, o którym mowa w ust. 1, nastąpiło z przyczyn leżących po stronie Spółdzielni, należny wkład jest zwracany w terminie 30 dni od rozwiązania umowy.
4.    Jeżeli rozwiązanie umowy, o którym mowa w ust. 1, nastąpiło z przyczyn leżących po stronie członka, należny wkład zwracany jest w terminie 14 dni od zawarcia przez Spółdzielnię nowej umowy o budowę danego lokalu.




c. rozliczenia z najemcami z tytułu kaucji


§ 29

1.    Rozliczenie z najemcami ma miejsce w przypadku:
-    zwolnienia lokalu do dyspozycji Spółdzielni;
-    eksmisji z lokalu osoby której wypowiedziano najem.

2.    Podstawę do rozliczenia z najemcami zajmującymi lokale na zasadach najmu na podstawie decyzji MPMIB „Izolacja”, stanowi kaucja mieszkaniowa wpłacana w MPMIB ”Izolacja” i przekazana przez MPMIB ”Izolacja” do Spółdzielni. Kaucja ta nie podlegają waloryzacji.

3.    Kaucja mieszkaniowa wypłacona zostaje najemcy, o którym mowa w ust. 2, w wysokości wpłaconej w MPMIB ”Izolacja” w Małkini wraz z oprocentowaniem liczonym w wysokości oprocentowania rachunku bieżącego, licząc od dnia 11 listopada 1994 roku, po pomniejszeniu o ewentualne należności Spółdzielni.

4.    Kaucja za urządzenia sanitarne, wpłacana przez najemcę w MPMIB ”Izolacja” jest wypłacana  w wysokości odpowiadającej różnicy miedzy kaucją wpłaconą do MPMIB ”Izolacja”, a wartością wynikającą ze zużycia urządzeń sanitarnych, zgodnie z Regulaminem wzajemnych obowiązków członków i najemców oraz Spółdzielni w zakresie użytkowania mieszkań i związanych z tym rozliczeń finansowych.



§ 30

1.    Zawarcie umowy najmu, o której mowa w § 57 pkt. b, c i d Statutu, uzależnia się  od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących Spółdzielni w dniu opróżnienia lokalu.

2.    Kaucja, o której mowa w ust. 1 nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy. Kaucję mieszkaniową ustala Zarząd.

3.    Kaucja mieszkaniowa podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności Spółdzielni z tytułu najmu lokalu.

4.  Zwaloryzowana kwota kaucji na dzień jej zwrotu powinna odpowiadać  iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego  w tym dniu i liczby, która po pomnożeniu przez kwotę miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu podpisania umowy najmu stanowiła podstawę ustalenia wysokości pobranej kaucji.


ROZDZIAŁ VII

UZUPEŁNIENIE WKŁADU W PRZYPADKU MODERNIZACJI
BUDYNKU

1.    Modernizacja jest to trwałe ulepszenie / unowocześnienie/ istniejącego budynku lub lokalu, przez co zwiększa się wartość użytkowa budynku lub lokalu.

2. W wypadku modernizacji budynku członek Spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu, bądź osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, są zobowiązani uzupełnić wkład mieszkaniowy bądź budowlany o kwotę wynikającą z naliczenie kosztów poniesionych przez Spółdzielnię na modernizację według zasad uchwalonych przez Radę Nadzorczą..




ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.    W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem w stosunku do członków stosuje się postanowienia ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy z dnia 16 września 1982 roku Prawo spółdzielcze oraz Statut Spółdzielni.
2.    Sprawy najmu reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

5.    Użyte w regulaminie pojęcia oznaczają:
-    wartość rynkowa lokalu jest to wartość określona na podstawie przepisów działu IV rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
      
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem  31.01.2006zgodnie z uchwałą Rady

Nadzorczej nr 2/2006z dnia  31.01.2006