REGULAMIN

PRZEPROWADZANIA PRZETARGU O PIERWSZEŃSTWO USTANOWIENIA
ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI I PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU
W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWO LOKATORSKO-WŁASNOŚCIOWEJ
„ZACISZE” W MAŁKINI




§ 1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.    Odzyskany przez Spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym jest zadysponowany przez Spółdzielnię na rzecz członka Spółdzielni na zasadach  odrębnej własności lokalu zgodnie z niniejszym regulaminem.

2.    Za lokal wolny w sensie prawnym uważa się lokal zwolniony w wyniku eksmisji oraz lokal oddany do dyspozycji Spółdzielni przez członka, któremu przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo najmu lokalu.

3.    Spółdzielnia organizuje przetarg ustny- licytację o pierwszeństwo ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu.
Ponieważ Spółdzielnia nie ma członków oczekujących, przetarg ma charakter otwarty.


§ 2

ORGANIZACJA PRZETARGU

1.    W celu przeprowadzenia przetargu Zarząd powołuje co najmniej 3-osobową komisję przetargową, w skład której wchodzą członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej, wytypowani przez Radę Nadzorczą.

2.    W przetargu nie mogą uczestniczyć: przeprowadzający przetarg, jego małżonek oraz dzieci.

3.    Termin przetargu ustala Zarząd.
Po ustaleniu terminu przetargu Zarząd informuje o przetargu, zamieszczając ogłoszenie w biurze Spółdzielni, na terenie Małkini lub też innych miejscowości oraz na stronie internetowej Spółdzielni. Data ogłoszenia przetargu powinna poprzedzać termin przetargu  co najmniej 14 dni.

4.    Przetarg o pierwszeństwo ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu ma charakter ustny- odbywa się w formie licytacji.

5.    Spółdzielnia może odwołać przetarg bez podania przyczyn.

6.    Ogłoszenie o przetargu powinno określać:

-    nazwę i siedzibę Spółdzielni,
-    termin i miejsce przetargu,
-    termin , w którym można obejrzeć mieszkanie, którego dotyczy przetarg,
-    adres lokalu mieszkalnego, jego charakterystykę, w tym powierzchnię, ilość pomieszczeń, pomieszczenie przynależne.
-    wysokość ceny wywoławczej,
-    wysokość wadium i termin jego wniesienia.


§ 3

CENA WYWOŁAWCZA

1.    Ceny wywoławcza odrębnej własności lokalu określona dla pierwszego przetargu jest równa wartości rynkowej lokalu ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

2.    W przypadku lokalu zwolnionego w wyniku eksmisji wycena wartości rynkowej lokalu dokonywana jest na koszt Spółdzielni.
W przypadku lokalu zwolnionego przez członka posiadającego lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu, wyceny lokalu dokonuje członek Spółdzielni na własny koszt lub Spółdzielnia, przy czym koszty wyceny lokalu pomniejszają koszty należnego wkładu mieszkaniowego lub budowlanego.


§ 4

WADIUM

Wysokość wadium dla danego przetargu ustala się jako 10 % ceny wywoławczej.


§ 5

STAN PRAWNY LOKALU


1.    Osoba wygrywająca przetarg o pierwszeństwo ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu wpłaca wpisowe i udział, po czym zostaje przyjęta w poczet członków Spółdzielni, a po wpłaceniu 30% wartości ceny nabycia lokalu ustalonej w przetargu,  zostaje z tą osobą zawarta umowa przedwstępna ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia  własności lokalu.
 Zawarcie umowy przedwstępnej w trybie przewidzianym w Kodeksie cywilnym uzależnione jest od wskazania zgodnie z art.389 KC terminu, w którym miałaby być zawarta umowa ostateczna przenosząca prawo własności.

Osoba zawierająca umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu nie ma prawa do zameldowania w tym lokalu.

2.    Po uregulowaniu pełnej kwoty ustalonej w wyniku przetargu zostaje
zawarta ostateczna umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu.


§ 6

PRZEBIEG PRZETARGU

1.    Przed przystąpieniem do licytacji uczestnicy w kasie Spółdzielni składają w gotówce wadium w wysokości przewidzianej warunkami przetargu.

2.    Po wywołaniu przetargu prowadzący odczytuje listę osób, które zgłosiły chęć uczestnictwa w przetargu.

3.    Następnie prowadzący przetarg podaje do wiadomości:

-    przedmiot przetargu – ustanowienie odrębnej własności i przeniesienie własności lokalu wraz z pomieszczeniem przynależnym,
-    cenę wywoławczą,
-    wysokość wadium,
-    termin zapłaty ceny nabycia , informację o rozłożeniu wpłaty na raty,
-    informację o sytuacji prawnej osoby, która wygra zgodnie z § 5 regulamin.

4.    Licytacja rozpoczyna się od wywołania ceny wywoławczej odrębnej własności lokalu:
-    postąpienie nie może wynosić mniej niż 100,00 zł,
-    zaoferowana cena przestaje wiązać uczestnika przetargu, gdy inny uczestnik postąpił cenę wyższą.

5.    Po ustaniu postąpień, prowadzący przetarg, uprzedzając obecnych, po trzecim ogłoszeniu ceny, zamyka przetarg i udziela przybicia licytantowi, który zaoferował najwyższą cenę.

6.    Nabywca obowiązany jest uregulować opłaty organizacyjne, wynikające z członkostwa / wpisowe i udział/ oraz cenę nabycia odrębnej własności lokalu w terminach określonych w protokole przetargu:

-    opłaty z tytułu członkostwa i I rata w wysokości 30 % wartości lokalu ustalonej w przetargu / wadium zostaje zaliczone w poczet I raty/ w ciągu 30 dni od daty przetargu,

-    pozostałe raty w wysokości i terminach ustalonych przez Zarząd. Terminy i wysokości rat winny być podane do wiadomości przed przystąpieniem do przetargu.

7.    Wadium złożone w gotówce przez  nabywcę lokalu podlega zarachowaniu na poczet pierwszej raty wpłaty ceny nabycia lokalu.

8.    Wadium złożone przez innych uczestników przetargu podlega zwrotowi po zakończeniu przetargu.

9.    Nabywca, który w wyznaczonych terminach nie uiści ceny nabycia traci prawa wynikające z przybicia oraz złożone wadium.

10.    W przypadku braku co najmniej jednego postąpienia wszyscy uczestnicy tracą wadium wniesione przed przetargiem.


§ 7

PROTOKÓŁ Z PRZETARGU

1.    Prowadzący przetarg sporządza z jego przebiegu protokół, który powinien zawierać:
-    oznaczenie miejsca i czasu przetargu;
-    imiona i nazwiska osób stanowiących Komisję przetargową,
-    wysokość ceny wywoławczej,
-    wysokość ceny nabycia odrębnej własności lokalu / najwyższą zaoferowaną cenę/,
-    imię, nazwisko, nr dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania nabywcy,
-    charakterystykę lokalu i budynku, w którym znajduje się lokal,
-    stan prawny lokalu,
-    wysokość pierwszej  oraz kolejnych rat wpłaty wkładu budowlanego  oraz wysokość kwoty jaka nabywca uiścił na poczet pierwszej raty / wadium/,
-    terminy: wpłaty pierwszej raty, kolejnych rat, zawarcia umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu;
-     terminy zawarcia umowy przedwstępnej oraz umowy ostatecznej przeniesienia własności lokalu określone zostają jako terminy do pewnej daty z racji uzależnienia zawarcia umów od notariusza;
-    wnioski i oświadczenia osób obecnych przy przetargu;
-    sposób wnoszenia opłat za użytkowanie lokalu za okres pomiędzy zawarciem umowy przedwstępnej a ostatecznej ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu,
-    wzmiankę o odczytaniu protokołu,
-    podpisy osób prowadzących przetarg i nabywcy.

3.  Jeżeli nabywca nie zapłaci w wyznaczonych terminach ceny nabycia,
należy uczynić o tym wzmiankę w protokole przetargu. W ten sposób należy uczynić wzmiankę o wpłaceniu we wskazanych terminach ceny nabycia.

4. Protokół podpisują członkowie Komisji przetargowej oraz osoba wygrywająca przetarg.

5.    Do protokołu załącza się listę osób uczestniczących w przetargu przez nich podpisaną.


§ 8

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU GDY NA PRZETARG ZGŁOSI SIĘ JEDNA OSOBA

W przypadku, gdy na przetarg zgłosi się jedna osoba, nabywa  odrębną własność lokalu za cenę wywoławczą powiększoną o jedno postąpienie.


§ 9

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU GDY NA PRZETARG NIE ZGŁOSI SIĘ ŻADNA OSOBA

1.    W przypadku, gdy na przetarg o nie zgłosi się żadna osoba, Zarząd w terminie 3-ch tygodni od daty pierwszego przetargu ogłasza drugi przetarg, w którym ustala się cenę wywoławczą odrębnej własności lokalu o 10% niższą od wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

2.    W przypadku, gdy drugi przetarg, o którym mowa w ust. 2 , nie dojdzie do skutku z powodu braku chętnych, Zarząd ogłasza III przetarg w ciągu 3-ch tygodni od daty II przetargu, ustalając cenę wywoławczą niższą o 20 % od wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

3.    W przypadku , gdy trzykrotnie ogłoszony przetarg nie doszedł do skutku z powodu braku osób zainteresowanych, sprawa zbycia lokalu zostaje przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej celem ustalenia sposobu zbycia odrębnej własności lokalu. Rada Nadzorcza Spółdzielni może podjąć decyzję o wynajęciu lokalu na czas określony.


§ 10

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.    Regulamin został przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej SMLW „Zacisze” Nr  27/2007 z dnia  24 lipca 2007 roku.

2.    Z dniem wejścia w życie Regulaminu traci moc Regulamin przeprowadzania przetargu o pierwszeństwo ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w SMLW „Zacisze” zatwierdzony  uchwałą nr 14/2003 Rady Nadzorczej z dnia 07.10.2003 r.



Sekretarz Rady Nadzorczej                  Przewodniczący Rady Nadzorczej
  Mirosław Dylewski                                 Bohdan Chomiszczak