I.    Przepisy ogólne.
§ 1

1.    Postanowienia regulaminu majÄ… na celu ochronÄ™ mienia Spółdzielni, utrzymanie bezpieczeÅ„stwa, higieny i estetyki budynków, ich otoczenia oraz zapewnienia zgodnego współżycia mieszkaÅ„ców.
2.    Przepisy regulaminu okreÅ›lajÄ… obowiÄ…zki wszystkich mieszkaÅ„ców osiedli zarzÄ…dzanych przez SpółdzielniÄ™.
3.    CzÅ‚onek Spółdzielni, najemca, osoby niebÄ™dÄ…ce czÅ‚onkami, którym przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu oraz wÅ‚aÅ›ciciel lokalu sÄ… odpowiedzialni w zakresie postanowieÅ„ niniejszego regulaminu za wszystkie osoby prawa jego reprezentujÄ…ce / czÅ‚onków rodziny, domowników, podnajemców, goÅ›ci i.t.p./.


§ 2


Budynki i ich otoczenie oraz urządzenia w osiedlach zarządzanych przez Spółdzielnię powinny być utrzymane w dobrym stanie technicznym i estetycznym, oraz otoczone opieką ze strony administracji i mieszkańców.



II.    ObowiÄ…zki mieszkaÅ„ców i ich rodzin.

§ 3

1.    Lokal mieszkalny winien być użytkowany na cele mieszkaniowe, a w przypadku przeznaczenia na cele użytkowe wyÅ‚Ä…cznie za zgodÄ… Spółdzielni.
2.    CzÅ‚onek Spółdzielni lub osoba niebÄ™dÄ…ca czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu, może wynająć lub oddać w bezpÅ‚atne użytkowanie część lub caÅ‚ość tego lokalu.
3.    Wynajmowanie lub oddawanie w bezpÅ‚atne użytkowanie przez czÅ‚onka albo osobÄ™ niebÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu caÅ‚ego lub części lokalu nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byÅ‚oby zwiÄ…zane ze zmianÄ… sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bÄ…dź jego części. Jeżeli wynajÄ™cie lub oddanie w bezpÅ‚atne używanie miaÅ‚oby wpÅ‚yw na wysokość opÅ‚at na rzecz Spółdzielni, czÅ‚onek lub osoba niebÄ™dÄ…ca czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu lub wÅ‚asność lokalu, obowiÄ…zany jest do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynnoÅ›ci.
4.    Najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego nie ma prawa wynajmowania lub oddawania w bezpÅ‚atne używanie lokalu wynajmowanego od Spółdzielni.

 

§ 4

1.    W razie awarii wywoÅ‚ujÄ…cej szkodÄ™ lub zagrażajÄ…cej bezpoÅ›rednio powstaniem szkody, osoba korzystajÄ…ca z lokalu jest obowiÄ…zana niezwÅ‚ocznie udostÄ™pnić lokal w celu usuniÄ™cia awarii. Jeżeli osoba jest nieobecna lub odmawia udostÄ™pnienia lokalu, pracownik Spółdzielni ma prawo wejść do lokalu w obecnoÅ›ci funkcjonariusza Policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej- także przy jej udziale.
2.    Jeżeli otwarcie lokalu nastÄ…piÅ‚o pod nieobecność peÅ‚noletniej osoby z niego korzystajÄ…cej, Spółdzielnia jest obowiÄ…zana zabezpieczyć lokal i znajdujÄ…ce siÄ™ w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby. Z czynnoÅ›ci tych sporzÄ…dza siÄ™ protokół.
3.    Po wczeÅ›niejszym uzgodnieniu terminu osoba korzystajÄ…ca z lokalu powinna także udostÄ™pnić Spółdzielni lokal w celu:
1/ dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,

2/ zastępczego wykonania przez Spółdzielnię prac obciążających członka, osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, właściciela lokalu niebędącego członkiem Spółdzielni oraz najemcę lokalu.
4.    Jeżeli lokal lub budynek wymaga remontu obciążajÄ…cego SpółdzielniÄ™ lub przebudowy, Spółdzielnia może żądać od osób korzystajÄ…cych z tego lokalu lub budynku jego udostÄ™pnienia w celu wykonania koniecznych robót po wczeÅ›niejszym uzgodnieniu terminu.
5.    Jeżeli rodzaj remontu budynku tego wymaga, osoby korzystajÄ…ce z lokalu lub budynku obowiÄ…zane sÄ… na żądanie i koszt Spółdzielni w uzgodnionym terminie przenieść siÄ™ do lokalu zamiennego na okres wykonywania remontu, Å›ciÅ›le oznaczony i podany do wiadomoÅ›ci zainteresowanych. Okres ten nie może być dÅ‚uższy niż 12 miesiÄ™cy.


§ 5


1.    Zakres prac remontowych wykonywanych przez SpółdzielniÄ™ dotyczy części wspólnej nieruchomoÅ›ci.
2.    Naprawy, remonty i konserwacje wewnÄ…trz lokali mieszkalnych i użytkowych, w zakresie nie dotyczÄ…cym części wspólnej nieruchomoÅ›ci, wykonywane sÄ… przez czÅ‚onka posiadajÄ…cego spółdzielcze prawo do lokalu, osobÄ™ niebÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu, najemcÄ™ oraz wÅ‚aÅ›ciciela lokalu we wÅ‚asnym zakresie, z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4.
3.    Wszelkie przeróbki w mieszkaniach i pomieszczeniach przynależnych mogÄ… być dokonywane wyÅ‚Ä…cznie za zgodÄ… Spółdzielni.
4.    Zabrania siÄ™  pod rygorem kar:
-    samowolnych przeróbek instalacji c.o., wod.- kan, elektrycznej, montażu okien o innym ksztaÅ‚cie, wielkoÅ›ci, podziale niż okna pierwotnie zabudowane w budynku,
-    zabrania siÄ™ montażu okien o innym kolorze niż biaÅ‚y,
-    montażu drzwi wejÅ›ciowych do mieszkaÅ„, otwierajÄ…cych siÄ™ na klatkÄ™ schodowÄ….
5.    Za straty powstaÅ‚e w wyniku źle przeprowadzonego remontu, montażu elementów itp. odpowiada osoba winna tego typu zaniedbaÅ„.


§ 6


1.    Wszyscy mieszkaÅ„cy odpowiadajÄ… za czystość pomieszczeÅ„ przynależnych /piwnice/ i pomieszczeÅ„ wspólnego użytku / klatki schodowe, korytarze/ oraz terenów Spółdzielni.
2.    Nie wolno:
-    wyrzucać przez okna Å›mieci, niedopaÅ‚ków papierosów itp.,
-    wykÅ‚adać na parapetach okien żadnych przedmiotów.
3.    Do kanalizacji nie wolno wrzucać przedmiotów mogÄ…cych zatamować przepÅ‚yw Å›cieków.



§ 7


1.    Trzepanie dywanów, chodników itp. może odbywać siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie w miejscach na ten cel przeznaczonych w godz. 8.00- 20.00.
2.    Zabrania siÄ™ trzepania dywanów, chodników, poÅ›cieli, ubraÅ„ itp. na balkonach, loggiach, klatkach schodowych i przez okna.



§ 8


1.    Skrzynki na kwiaty, doniczki na balkonach i loggiach należy zabezpieczyć przed spadniÄ™ciem.
2.    Podlewanie kwiatów na balkonach, loggiach i parapetach okiennych powinno siÄ™ odbywać z umiarem, tak aby nie brudzić elewacji budynku i niżej poÅ‚ożonych mieszkaÅ„.
3.    OpiekÄ™ nad trawnikami, kwietnikami, krzewami i drzewami zaleca siÄ™ wszystkim mieszkaÅ„com osiedla/ domu/.
4.    Po zakoÅ„czeniu okresu wegetacyjnego należy usunąć ze skrzynek i doniczek zeschÅ‚e roÅ›liny.
5.    Nie jest dozwolone przechowywanie na balkonach i loggiach przedmiotów oszpecajÄ…cych wyglÄ…d budynku.



III.    Pranie i suszenie bielizny.


§ 9

1.    Z pralni domowej może korzystać każdy użytkownik zgodnie z jej przeznaczeniem w kolejnoÅ›ci uzgodnionej z osobÄ…, która posiada klucze do pralni.
2.    Suszenie lub wietrzenie bielizny, poÅ›cieli, odzieży, dywanów itp. w oknach, na balkonach, loggiach, powinno odbywać siÄ™ w taki sposób, aby nie wpÅ‚ynęło na estetykÄ™ budynku oraz nie utrudniaÅ‚o współżycia mieszkaÅ„ców.



IV.    Przepisy w zakresie bezpieczeÅ„stwa p. pożarowego.


§ 10

1.    W piwnicach oraz na balkonach nie wolno przechowywać materiałów Å‚atwopalnych, w tym butli gazowych pustych bÄ…dź peÅ‚nych.
2.    Korytarzy i pomieszczeÅ„ ogólnego użytku oraz korytarzy piwnicznych nie wolno zastawiać przedmiotami utrudniajÄ…cymi swobodne poruszanie siÄ™, niezbÄ™dne w wypadku pożaru.
3.    Palenie papierosów i używanie niezabezpieczonego ognia w piwnicach, klatkach schodowych, korytarzach jest zabronione.
4.    Parkowanie pojazdów samochodowych powinno odbywać siÄ™ w miejscach do tego przeznaczonych w sposób, nie utrudniajÄ…cy dojazdu do budynku pojazdów straży pożarnej, pogotowia technicznego i ratunkowego.



V.    Przepisy porzÄ…dkowe.

§ 11

1.    Warunkiem zgodnego współżycia mieszkaÅ„ców osiedla / domu/ jest wzajemna pomoc i niezakłócanie spokoju.
2.    Dzieci w miarÄ™ możliwoÅ›ci powinny bawić siÄ™ w miejscach do tego wyznaczonych. Należy przestrzegać , aby dzieci nie bawiÅ‚y siÄ™ w obrÄ™bie terenu, na których sÄ… ustawione kontenery na nieczystoÅ›ci staÅ‚e, na klatkach schodowych i w korytarzach piwnic. Za niewÅ‚aÅ›ciwe zachowanie dzieci tj. haÅ‚asowanie, brudzenie Å›cian, niszczenie urzÄ…dzeÅ„ i instalacji, zieleni  oraz inne uszkodzenia odpowiedzialni sÄ… rodzice i opiekunowie.

3.    Wszystkich mieszkaÅ„ców obowiÄ…zuje zachowanie ciszy w godzinach nocnych- od godz. 22.00 do 6.00.
W godzinach tych należy:
-    wyciszyć odbiorniki radiowe i telewizyjne tak, żeby gÅ‚os nie przedostawaÅ‚ siÄ™ za obrÄ™b mieszkania, w których sÄ… zainstalowane,
-    zaniechać gry na instrumentach muzycznych, Å›piewu, używania pralek, odkurzaczy i wszelkich innych urzÄ…dzeÅ„ powodujÄ…cych haÅ‚as.
4.    Przeprowadzanie prac remontowych z użyciem urzÄ…dzeÅ„ mechanicznych / wiertarka, cykliniarka i.t.p. / może odbywać siÄ™ w godz. 8.00- 20.00 oprócz niedziel i Å›wiÄ…t.


§ 12


Kategorycznie zabrania się spożywania napojów alkoholowych w bramach domów, na klatkach schodowych, w pomieszczeniach wspólnego użytku, na terenach wokół budynków, podwórkach, placach zabaw.


§ 13


1.    Zabrania siÄ™ hodowli zwierzÄ…t gospodarskich w domach mieszkalnych i ich otoczeniu.
2.    W domach mieszkalnych dozwolone jest posiadanie psów, kotów, ryb akwariowych it.p. o ile ilość tych zwierzÄ…t nie wskazuje na prowadzenie hodowli i nie jest uciążliwe dla pozostaÅ‚ych mieszkaÅ„ców. Posiadanie tych zwierzÄ…t nie może spowodować zagrożenia zdrowia i życia mieszkaÅ„ców, ani zakłócać ich spokoju. Posiadacze obowiÄ…zani sÄ… do przestrzegania przepisów sanitarno-porzÄ…dkowych. Poza lokalem mieszkalnym psy należy wyprowadzać na smyczy, a groźne dodatkowo w kagaÅ„cu.
3.    WÅ‚aÅ›ciciele psów majÄ… obowiÄ…zek bezzwÅ‚ocznego usuwania ich odchodów z pomieszczeÅ„, terenów i ogólnodostÄ™pnych- ulice , trawniki, place zabaw.


§ 14

Kategorycznie zabrania się mieszkańcom wchodzenia na dach i przebywania na dachu.


§ 15


Pojazdów mechanicznych nie wolno przechowywać na klatkach schodowych ani na korytarzach piwnic.



VI.    Usuwanie nieczystoÅ›ci staÅ‚ych z lokali mieszkalnych.



§ 16


1.    NieczystoÅ›ci staÅ‚e należy wyrzucać do oznaczonych kontenerów po odpowiednim posegregowaniu na szkÅ‚o, metal, makulaturÄ™, plastik.
2.    Nie można zanieczyszczać otoczenia kontenerów.



VII.    PozostaÅ‚e przepisy.

§ 17

Zakładanie dodatkowych anten radiowych i telewizyjnych jest dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach za zgodą Spółdzielni i tylko przez osoby fachowo do tego przygotowane.

§ 18

Szyldy reklamowe i firmowe na i w budynkach, a także na terenie będącym w użytkowaniu Spółdzielni, mogą być instalowane po uprzednim otrzymaniu zgody Spółdzielni.
W stosunku do mieszkańców nie przestrzegających niniejszego regulaminu, Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni może zastosować kary przewidziane w Statucie do wykluczenia ze Spółdzielni włącznie, a ponadto kierować będzie wnioski do Sądu Rejonowego.


§ 19

Regulamin wchodzi w życie zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Nr 16/2008 z dnia 19.08.2008 r.
Traci moc Regulamin porzÄ…dku domowego zatwierdzony uchwaÅ‚Ä… Rady Nadzorczej  nr 6/96 z dnia 28.03.1996 r.

Sekretarz Rady Nadzorczej
PrzewodniczÄ…cy Rady Nadzorczej