§ 80

1. Członkowie Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych:

- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale,
- z  eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni
przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu.

2. Osoby niebędące członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych:

- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale,
- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni
przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach jak członkowie,  z  zastrzeżeniem § 82 ust. 2.

3. Członkowie Spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością  społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez Spółdzielnię , jeżeli uchwała Walnego Zgromadzenia tak stanowi.

§ 81

Członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych:

- z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali,
- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych,
- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni
przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu.

§ 82

1. Właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych:

- z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali,
- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych,
- z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.


2. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z  działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej, prowadzonej przez Spółdzielnię, na podstawie umów zawieranych ze Spółdzielnią.

§ 83

Najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność Spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach określonych w § 80 ust. 1 na zasadach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 84

1. Koszty eksploatacji i utrzymania lokali mieszkalnych stanowią w szczególności koszty dostawy energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania lokalu i podgrzania wody dla lokalu , koszty dostawy wody zimnej i odbioru ścieków do lokalu, koszty wywozu nieczystości stałych.

2. Koszty, określone w ust. 1, rozlicza się na poszczególne lokale według jednostek rozliczeniowych określonych w regulaminie uchwalonym przez Radę Nadzorczą, o którym mowa w § 92 ust. 1 Statutu.

§ 85

1. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych stanowią w szczególności koszty dostawy energii elektrycznej do części wspólnej nieruchomości, podatki od nieruchomości gruntowej, koszty ubezpieczenia majątkowego nieruchomości, koszty remontów, konserwacji i napraw części wspólnych nieruchomości oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną.
Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych ewidencjonuje się odrębnie dla każdej nieruchomości.

2. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej rozliczane są w danej nieruchomości na lokale stanowiące własność Spółdzielni i lokale stanowiące własność innych osób proporcjonalnie do udziału w części wspólnej nieruchomości.
      
3. Wyodrębnione w sposób określony w ust. 2 koszty dotyczące lokali stanowiące własność Spółdzielni rozliczane są na poszczególne lokale, zajmowane na zasadach własnościowego prawa, lokatorskiego prawa i najmu, proporcjonalnie do powierzchni tych lokali.

§ 86

1. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości Spółdzielni określane są dla nieruchomości przeznaczonych do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące na danym osiedlu.

2. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości Spółdzielni stanowią w szczególności koszty oświetlenia terenu osiedli, podatek od nieruchomości gruntowej i opłata za wieczyste użytkowanie gruntu Spółdzielni nie stanowiącego odrębnych nieruchomości, koszty napraw i konserwacja infrastruktury osiedlowej oraz koszty zarządu nieruchomościami Spółdzielni.

3. Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości Spółdzielni ewidencjonuje się odrębnie dla poszczególnych osiedli.

4. Koszty, o których mowa w ust. 1, rozlicza się na poszczególne nieruchomości w obrębie danego osiedla proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych i użytkowych w danej nieruchomości.

§ 87

Zarząd Spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:

1/ ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w § 80, § 81 i § 82 ust. 1,

2/ ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.

§ 88

1. Wysokość opłat na pokrycie kosztów określonych w § 80- § 83 oraz § 90  dla członków Spółdzielni zajmujących lokale na zasadach spółdzielczego lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu, najemców lokali, dla osób niebędących członkami, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali oraz dla właścicieli lokali ustala Rada Nadzorcza na podstawie planu kosztów określonych w § 84 - § 86 oraz § 89 odrębnie dla każdej nieruchomości. Przy ustalaniu stawek opłat Rada Nadzorcza uwzględnia wysokość pożytków i innych przychodów z działalności Spółdzielni, o których mowa w § 91 ust. 1 i ust. 2, przeznaczonych na pokrycie wydatków  związanych z eksploatacją i utrzymaniem danej nieruchomości.

2. Różnica między kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości zarządzanej przez Spółdzielnię, o których mowa w § 85 i § 86,  a przychodami z opłat, wnoszonymi na ich pokrycie, zwiększa odpowiednio przychody lub koszty eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości w roku następnym z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

3. Różnica między kosztami dostawy wody i odprowadzenia ścieków, a zaliczkowo wnoszonymi opłatami przez użytkowników lokali, rozliczana jest podstawie wskazań urządzeń pomiarowych, zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Radę Nadzorczą, o którym mowa w § 92 ust. 1. Regulamin ten określa również zasady rozliczania użytkowników lokali, nieposiadających wodomierzy indywidualnych w lokalach.

4. Różnica między kosztami dostawy ciepła na cele centralnego ogrzewania i podgrzania wody, a zaliczkowo wnoszonymi opłatami przez użytkowników lokali, rozliczana jest odrębnie dla każdej nieruchomości zgodnie z regulaminem, o którym mowa w § 92 ust. 1.
W przypadku nadpłaty - Spółdzielnia zwraca różnicę użytkownikowi lokalu. W przypadku nadwyżki kosztów nad opłatami- użytkownik lokalu obowiązany jest wpłacić różnicę w terminie określonym przez Spółdzielnię.

§ 89

Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na fundusz remontowy obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni.

§ 90

Obowiązek świadczenia na fundusz remontowy, o którym mowa w § 89 dotyczy członków Spółdzielni, najemców lokali, właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

§ 91

1. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

2. Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej Spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków, na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej oraz na utrzymanie nieruchomości Spółdzielni.

§ 92

1. Szczegółowe zasady rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni i lokalami stanowiącymi mienie innych osób i ustalania opłat związanych z użytkowaniem lokali określa Rada Nadzorcza w regulaminie.

2. Szczegółowe zasady rozliczania kosztów remontów oraz ustalania opłat na pokrycie tych kosztów ustala Rada Nadzorcza w regulaminie.

§ 93

1. Opłaty, o których mowa w § 88 i § 90 Statutu wnosi się co miesiąc z góry do 10-go dnia miesiąca.

2. W przypadku, gdy opłata za użytkowanie lokalu zostanie wniesiona w terminie do ostatniego dnia miesiąca, którego dotyczy, odsetki z tytułu zwłoki w stosunku do terminu określonego w ust. 1 nie są naliczane.

3. W przypadku wniesienia opłat za użytkowanie lokalu po terminie, o którym mowa w ust. 2, od wniesionej wpłaty naliczane są odsetki umowne stanowiące 70% odsetek ustawowych, liczonych od dnia następnego po terminie określonym w ust. 1.

4. Za opłaty, o których mowa w ust. 1, solidarnie z członkami Spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami Spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, odpowiadają stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

5. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 4 pkt. 1, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.

6. W okresie zajmowania lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego Spółdzielni przysługuje odszkodowanie za korzystanie z lokalu na zasadach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

7. W przypadku zajmowania lokalu o innym przeznaczeniu bez tytułu prawnego Spółdzielni przysługuje odszkodowanie w wysokości ustalonej przez Radę Nadzorczą.

8. Opłaty, o których mowa w § 88 i w § 90, Spółdzielnia przeznacza wyłącznie na cele określone w § 84 - § 86 i § 90.

§ 94

Spółdzielnia jest zobowiązana na żądanie członka, osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz niebędącego członkiem właściciela lokalu przedstawić kalkulację wysokości opłat.

§ 95

O zmianie wysokości opłat Spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby o których mowa w § 80, § 81, § 82 i § 83 Statutu , co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca  poprzedzającego ten termin.
Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.

§ 96

Członkowie Spółdzielni, osoby niebędące członkami Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali oraz właściciele niebędący członkami Spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany opłat bezpośrednio na drodze sądowej.
W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na Spółdzielni.