§ 49

1. Spółdzielnia  może  ustanowić  odrÄ™bnÄ…  wÅ‚asność  lokalu w drodze umowy, a także na podstawie jednostronnej czynnoÅ›ci prawnej.

2. Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

3. Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokali może być zawarta przez Spółdzielnię łącznie ze wszystkimi osobami, które ubiegają się o ustanowienie takiego prawa wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości. W takim wypadku wysokość udziałów nieruchomości wspólnej określa ta umowa.

4. Przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci lokalu na rzecz osób, którym przysÅ‚uguje spółdzielcze prawo do lokalu, nie wymaga uchwaÅ‚y Walnego Zgromadzenia  przyzwalajÄ…cej na zbycie nieruchomoÅ›ci.

5. Jeżeli ustanowienie odrębnej własności lokali następuje jednocześnie na rzecz wszystkich osób, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, hipoteka obciążająca nieruchomość, stanowiącą własność Spółdzielni mieszkaniowej obciąża wszystkie odrębne lokale. Wierzyciel, któremu przysługuje powstała na tej podstawie hipoteka łączna, obowiązany jest dokonać jej podziału między właścicieli odrębnych lokali, stosownie do ich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnych.

§ 50

Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków niebędącego jej członkiem właściciela lokalu podlegającego przepisom ustawy, w tym także nabywcy prawa odrębnej własności lokalu, spadkobiercy, zapisobiercy i licytanta.

§ 51

1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami Spółdzielni.

2. W sytuacji określonej w ust. 1 właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonym osiedlu.


a. Odrębna własność lokali z nowych inwestycji

§ 52

1. Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu.
Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, a ponadto powinna określać:

1/ adres lokalu lub jego lokalizację, wstępny numer lokalu,

2/ wysokość wstępnie ustalonego wkładu budowlanego,
 
3/ zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie,

4/ zakres rzeczowy robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,

5/ zasady ustalania kosztów budowy lokalu,

6/ rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,

7/ tryb i skutki wypowiedzenia umowy,

8/ rozliczenia z tytułu wkładu budowlanego lub jego wniesionej części w wypadku rozwiązania umowy.
 
2. CzÅ‚onek Spółdzielni, o którym mowa w ust. 1 wnosi wkÅ‚ad budowlany wedÅ‚ug zasad okreÅ›lonych w § 101 Statutu i w umowie o której mowa w ust. 1.

3. Przepisy ust. 1 pkt. 2 i 3 i ust. 2 nie dotyczą członków, którzy zawierają umowę o budowę lokalu bezpośrednio z wykonawcą robót budowlanych, w wypadku zadań nieobejmujących nieruchomości wspólnych lub części wspólnych.

§ 53

1. Z chwilÄ…  zawarcia  umowy,  o której mowa w § 52 ust. 1, powstaje roszczenie o ustanowienie odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, zwane dalej ekspektatywÄ… odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu. Ekspektatywa odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu jest zbywalna, wraz z wkÅ‚adem budowlanym albo jego wniesionÄ… częściÄ…, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.

2. Nabycie ekspektatywy odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokalu obejmuje również wniesiony wkÅ‚ad budowlany lub jego część i staje siÄ™ skuteczne z chwilÄ… przyjÄ™cia w  poczet czÅ‚onków nabywcy lub spadkobiercy, z tym że w razie kolejnego zbycia ekspektatywy przed przyjÄ™ciem poprzedniego nabywcy w poczet czÅ‚onków zbycie to staje siÄ™ skuteczne z chwilÄ… przyjÄ™cia kolejnego nabywcy w poczet czÅ‚onków.
         
3. Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

§ 54

1. Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni lub Spółdzielnię.

2. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowÄ™ o budowÄ™ lokalu, gdy czÅ‚onek Spółdzielni lub jego nastÄ™pca prawny, z przyczyn leżących po jego stronie nie dotrzymaÅ‚ warunków umowy okreÅ›lonych w § 52 ust. 1 pkt. 3 Statutu, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokali wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego, byÅ‚yby niemożliwe albo poważnie utrudnione.

3. Wypowiedzenie może nastąpić na 3 miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego chyba że strony postanowią w umowie inaczej.

§ 55

1. Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wymagane jest pozwolenie na użytkowanie- najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od uzyskania tego pozwolenia.
Na żądanie członka Spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu.

2. Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie tego prawa.

§ 56

W zakresie nieuregulowanym w ustawie lub w Statucie do prawa odrÄ™bnej wÅ‚asnoÅ›ci lokali stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali z zastrzeżeniem  § 74 ust. 2 i 3 Statutu.