§ 21

1. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność Spółdzielni.

2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia pomiędzy członkiem a Spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

3. Przez umowÄ™ o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego  prawa do lokalu mieszkalnego Spółdzielnia zobowiÄ…zuje siÄ™ oddać czÅ‚onkowi lokal mieszkalny do używania, a czÅ‚onek zobowiÄ…zuje siÄ™ wnieść wkÅ‚ad mieszkaniowy oraz uiszczać opÅ‚aty okreÅ›lone w ustawie i Statucie.

4. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

5. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków.

6. Do ochrony spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.

§ 22

1. Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie 1 roku zawiadomić Spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa.
Były małżonek niebędący członkiem Spółdzielni, powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni.

2. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności, o których mowa w ust.1, Spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu, Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

§ 23

1. Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi.
Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem Spółdzielni, powinien w terminie 1 roku od dnia śmierci współmałżonka, złożyć deklarację członkowską.
Przepis § 22 ust. 2 stosuje siÄ™ odpowiednio.
Małżonkowi zmarłego członka Spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni.

2. Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego.

§ 24

1. Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, o której mowa w § 21 ust. 2 powinna w szczególnoÅ›ci okreÅ›lać:

1/ strony umowy,
2/ adres lokalu do którego ustanawiane jest prawo, jego powierzchnię oraz ilość pomieszczeń,
3/ wysokość wkładu mieszkaniowego i terminy jego wniesienia,
4/ zgłoszenie osób do wspólnego zamieszkiwania,
5/ obowiązki członka związane z użytkowaniem lokalu, w tym zasady wnoszenia opłat,
6/ zasady dotyczące spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, w tym skutki ustania członkostwa.

2. Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego ma należeć do obojga małżonków, oboje małżonkowie muszą być wymienieni jako strona, z którą Spółdzielnia zawiera umowę.


a. Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu z nowych inwestycji

§ 25

1. Z członkiem Spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego Spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu.
Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważnoÅ›ci, powinna zobowiÄ…zywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu, o której mowa w § 21 ust. 2.

2. Umowa o budowę lokalu, o której mowa w ust. 1, winna w szczególności określać:

1/ adres lokalu lub jego lokalizację, wstępny numer lokalu oraz powierzchnię lokalu,

2/ wysokość wstÄ™pnie  ustalonego wkÅ‚adu mieszkaniowego,

3/ zobowiązanie członka Spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu mieszkaniowego określonego w umowie,

4/ zakres rzeczowy realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia kosztów budowy lokalu,

5/ określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,

6/ tryb i skutki wypowiedzenia umowy,

7/ rozliczenia z tytułu wkładu mieszkaniowego lub jego wniesionej części w wypadku rozwiązania umowy o budowę lokalu.

3. CzÅ‚onek, o którym mowa w ust.1, wnosi wkÅ‚ad mieszkaniowy wedÅ‚ug zasad okreÅ›lonych w § 100 Statutu i w umowie o budowÄ™ lokalu.

4. Umowa o budowę lokalu ulega rozwiązaniu w wyniku jej wypowiedzenia przez członka Spółdzielni lub przez Spółdzielnię.

5. Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę, gdy członek Spółdzielni lub jego następca prawny, z przyczyn leżących po jego stronie, nie dotrzymał warunków umowy określonych w ust. 2 pkt. 3, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego byłaby poważnie utrudniona lub niemożliwa.
Wypowiedzenie może nastÄ…pić na 3 miesiÄ…ce naprzód na koniec kwartaÅ‚u kalendarzowego, chyba  że strony w umowie postanowiÄ… inaczej.

6. Do umowy o budowÄ™ lokalu winien być zaÅ‚Ä…czony regulamin, o którym mowa w § 104 ust. 1 Statutu.


b. Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

§ 26


1. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w ustawie.

2. Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z następujących przyczyn:

1/ jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

lub

2/ jeżeli członek jest w zwłoce z uiszczeniem opłat, o których mowa w rozdziale VI Statutu, za 6 miesięcy.

3. W wypadku gdy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przysÅ‚uguje małżonkom, Spółdzielnia może podjąć uchwaÅ‚Ä™, o której mowa w ust. 2, wobec  jednego albo obojga małżonków.

4. Do uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy Prawo spółdzielcze o uchwale o wykluczeniu członka ze Spółdzielni.

5. Z chwilą gdy wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 2 i ust. 3, stanie się skuteczne, ustaje członkostwo w Spółdzielni.

6. niezarejestrowany

7. Umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zawarta z innym członkiem przed wygaśnięciem prawa do tego lokalu jest nieważna.

8.W ciągu 3 miesięcy po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego osoby, którym przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu, oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od nich wywodzą, są obowiązane do opróżnienia lokalu. Na Spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.


§ 27


1. W wypadku wygaÅ›niÄ™cia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w nastÄ™pstwie niedokonania czynnoÅ›ci, o których mowa w § 22 Statutu, roszczenia  o przyjÄ™cie do Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, przysÅ‚ugujÄ… dzieciom i innym osobom bliskim.

2. W wypadku wygaÅ›niÄ™cia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego  w nastÄ™pstwie ustania czÅ‚onkostwa lub niedokonania czynnoÅ›ci, o których mowa w § 23 Statutu, roszczenia o przyjÄ™cie do Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysÅ‚ugujÄ… małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

3. W wypadku wygaÅ›niÄ™cia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie § 26 ust. 2 roszczenie o przyjÄ™cie do Spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysÅ‚uguje małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

4. W wypadku ustania członkostwa w okresie oczekiwania na zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, osobom, o których mowa w ust. 2, które miały wspólnie z członkiem zamieszkiwać w tym lokalu, przysługują roszczenia o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcie umowy zgodnie z postanowieniami umowy o budowę lokalu.

5. Dla zachowania roszczeÅ„, o których mowa w ust. 1-4, konieczne jest zÅ‚ożenie w terminie 1 roku deklaracji czÅ‚onkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowoÅ›ci do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W wypadku zgÅ‚oszenia siÄ™ kilku uprawnionych, rozstrzyga sÄ…d w postÄ™powaniu nieprocesowym, biorÄ…c pod uwagÄ™  w szczególnoÅ›ci okoliczność, czy osoba uprawniona na podstawie ust. 1 lub ust. 2 zamieszkiwaÅ‚a odpowiednio razem z byÅ‚ymi małżonkami lub jednym z nich albo z byÅ‚ym czÅ‚onkiem. Po bezskutecznym upÅ‚ywie wyznaczonego przez SpółdzielniÄ™ terminu wystÄ…pienia do sÄ…du, wyboru dokonuje Spółdzielnia.

6. Osoba przyjęta w poczet członków Spółdzielni w przypadku, o którym mowa w ust.4, staje się stroną umowy o budowę lokalu, wiążącej osobę, której członkostwo ustało.

7. W wypadku ustania członkostwa w okresie poprzedzającym zawarcie umowy o budowę lokalu, osobom, o których mowa w ust. 4, przysługuje roszczenie o przyjęcie do Spółdzielni i zawarcie umowy o budowę lokalu.


c. Przeniesienie własności lokalu na rzecz członka posiadającego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

§ 28

Na pisemne  żądanie czÅ‚onka, któremu przysÅ‚uguje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia jest obowiÄ…zana zawrzeć z tym czÅ‚onkiem umowÄ™  przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu po dokonaniu przez niego:

1/ spÅ‚aty przypadajÄ…cej na jego lokal części kosztów budowy bÄ™dÄ…cych zobowiÄ…zaniami Spółdzielni, o których mowa w § 25 ust. 2 pkt. 3 Statutu, w tym w szczególnoÅ›ci odpowiedniej części zadÅ‚użenia kredytowego wraz z odsetkami z zastrzeżeniem pkt. 2,

2/ spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile Spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu Państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków,

3/ spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w rozdziale VI Statutu.

§ 29


Spółdzielnia zawiera umowÄ™, o której mowa w § 28, w terminie 3 miesiÄ™cy od dnia zÅ‚ożenia wniosku przez osobÄ™ uprawnionÄ…, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami lub Spółdzielni nie przysÅ‚uguje prawo wÅ‚asnoÅ›ci lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowaÅ‚a sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

§ 30

Wynagrodzenie notariusza za ogół czynnoÅ›ci notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w § 28, oraz koszty sÄ…dowe w postÄ™powaniu wieczysto-ksiÄ™gowym obciążajÄ… czÅ‚onka Spółdzielni, na rzecz którego Spółdzielnia dokonuje przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu.

§ 31

Po Å›mierci czÅ‚onka Spółdzielni, który wystÄ…piÅ‚ z żądaniem przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, okreÅ›lonym w § 28 Statutu, jeżeli brak jest osób uprawnionych, o których mowa w § 27 ust. 2 Statutu, jego spadkobiercy mogÄ… żądać przeniesienia na nich wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, nawet jeżeli żaden z nich nie jest czÅ‚onkiem Spółdzielni.
W tym przypadku nie stosuje siÄ™ § 109 Statutu oraz uznaje siÄ™, iż wniosek o przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci lokalu zostaÅ‚ zÅ‚ożony  w dniu pierwszego wystÄ…pienia z żądaniem przez czÅ‚onka Spółdzielni.

§ 32

Niedopuszczalne jest przeniesienie przez Spółdzielnię na inną osobę własności lokalu mieszkalnego wybudowanego z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.