§ 8


1. Członkami Spółdzielni mogą być osoby fizyczne oraz osoby prawne.

2. Osoba fizyczna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

3. Osoba ubezwłasnowolniona działa wobec Spółdzielni przez ustanowionego kuratora, a osoba małoletnia przez ustawowego przedstawiciela.

4. Osoba prawna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni, jednakże nie przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

5. Członkami Spółdzielni mogą być oboje małżonkowie , choćby spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich. Małżonkowi członka przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni.

§ 9

1. Osoba fizyczna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni o ile spełnia jedno z następujących wymagań:

1/ małżonek jest członkiem Spółdzielni,

2/ spółdzielcze prawo do lokalu przypadło jej w związku z podziałem majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub unieważnienia małżeństwa,

3/ spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przysługujące obojgu małżonkom przypadło jej  wskutek śmierci małżonka,

4/ jest małżonkiem, dzieckiem lub inną osobą bliską byłego członka Spółdzielni,  jeżeli  lokatorskie prawo do lokalu wygasło wskutek ustania  członkostwa lub niedokonania czynności określonych  w Statucie,

5/ nabyła własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu w drodze dziedziczenia, zapisu, umowy, licytacji lub przetargu organizowanego przez Spółdzielnię,

6/ ubiega się o członkostwo w związku z zamianą lokalu mieszkalnego,

7/ na podstawie umowy zawartej ze Spółdzielnią oczekuje ustanowienia:
- spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- prawa odrębnej własności lokalu,

2. Osoba prawna może być przyjęta w poczet członków Spółdzielni, jeżeli spełnia jedno z następujących wymagań:

1/ na podstawie umowy zawartej ze Spółdzielnią oczekuje ustanowienia odrębnej własności lokalu,

2/ nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo odrębnej własności lokalu w drodze dziedziczenia, zapisu, umowy, licytacji lub przetargu organizowanego przez Spółdzielnię.

3. Liczba   członków   przyjmowanych  do  Spółdzielni na  podstawie
ust. 1 pkt.7 i ust. 2 pkt. 1 musi odpowiadać liczbie lokali przewidzianych do budowy w wieloletnim programie inwestycyjnym.

§ 10

1. Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Podpisana przez przystępującego do Spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną jego nazwę i siedzibę, stwierdzenie o jaki lokal – mieszkalny czy użytkowy- ubiega się, ilość zadeklarowanych udziałów.
Członek może w deklaracji lub odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym w Spółdzielni, wskazać osobę, której Spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały.

2. W poczet członków przyjmuje Zarząd, w trybie i na zasadach określonych w regulaminie przyjmowania członków, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań, uchwalonym przez Radę Nadzorczą.

3. Przyjęcie w poczet członków powinno być potwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków Zarządu lub osób przez Zarząd do tego upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu.

4. Decyzja  o przyjęciu w  poczet  członków  powinna  być podjęta w ciągu  jednego miesiąca od złożenia deklaracji. O decyzji  Zarząd powinien zawiadomić zainteresowaną osobę pisemnie najpóźniej w ciągu 14-stu dni od daty jej podjęcia.

5. W razie decyzji odmownej w zawiadomieniu należy podać uzasadnienie decyzji oraz pouczenie o wniesieniu odwołania do Rady Nadzorczej w ciągu 14-stu dni od daty otrzymania zawiadomienia. Odwołanie powinno być rozpatrzone przez Radę Nadzorczą w ciągu 3 miesięcy od dnia jego wniesienia. Decyzja Rady Nadzorczej jest ostateczna.

6. Zarząd nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom § 9 Statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiercy i licytanta.

7. Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni jest tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia.