§ 151

1. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom Spółdzielni.

2. Spółdzielnia obowiązana jest przynajmniej raz na trzy lata, a w okresie pozostawania w stanie likwidacji corocznie poddawać się lustracyjnemu badaniu legalności, gospodarności i rzetelności całości jej działania. Lustracja obejmuje okres od poprzedniej lustracji.

3. Zarząd obowiązany jest corocznie przekazywać pomiotowi przeprowadzającemu lustracje i Walnemu Zgromadzeniu informację o realizacji wniosków polustracyjnych.

4. Zarząd obowiązany jest na żądanie członka Spółdzielni udostępnić mu do wglądu protokół lustracji oraz wnioski polustracyjne i informacje o ich realizacji.

§ 152

Zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi przez Spółdzielnię są:
1/ fundusz udziałowy – powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
2/ fundusz zasobowy – powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
3/ fundusz wkładów mieszkaniowych i budowlanych,
4/ fundusz remontowy.

§ 153

1. Spółdzielnia tworzy także fundusz świadczeń socjalnych określony w odrębnych przepisach.

2. Szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania funduszem, o którym mowa w ust. 1 określa regulamin uchwalony przez Zarząd.

§ 154

Straty bilansowe Spółdzielni powstałe w innej działalności gospodarczej Spółdzielni poza gospodarką zasobami mieszkaniowymi, Spółdzielnia pokrywa z funduszy, aż do ich wyczerpania w następującej kolejności:

1/ fundusz zasobowy,
2/ fundusz udziałowy,
3/ fundusz remontowy.

§ 155

1. Jeżeli kredyt zaciągany przez Spółdzielnię ma być zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości, której Spółdzielnia jest właścicielem, a osoby niebędące członkami Spółdzielni lub członkowie Spółdzielni są uprawnieni z tytułu spółdzielczych praw do lokali w budynku na tej nieruchomości lub zawarto z tymi członkami umowy o budowę lokalu na tej nieruchomości, to zawarcie umowy kredytu wymaga również pisemnej zgody większości tych członków Spółdzielni oraz osób niebędących członkami. Warunek ten stosuje się do zmiany umowy kredytu polegającej na zmianie sposobu zabezpieczenia spłaty zaciągniętego kredytu przez ustanowienie hipoteki. Środki finansowe pochodzące z tego kredytu przeznacza się wyłącznie na potrzeby tej nieruchomości.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy Spółdzielnia zaciąga kredyt, który ma być zabezpieczony hipoteką ustanowioną na użytkowaniu wieczystym lub części ułamkowej nieruchomości stanowiącej udział Spółdzielni we współwłasności tej nieruchomości, a osoby niebędące członkami Spółdzielni lub członkowie Spółdzielni są uprawnieni z tytułu spółdzielczych praw do lokali w budynku na użytkowanym gruncie lub w budynku stanowiącym współwłasność Spółdzielni lub zawarto z tymi członkami umowy o budowę lokali na tym gruncie albo nieruchomości stanowiącej współwłasność Spółdzielni.

§ 156

1. W sprawach gospodarki Spółdzielni oraz prowadzenia rachunkowości nieuregulowanych w Statucie, obowiązują odpowiednie przepisy.

2. Rada Nadzorcza określa zasady gospodarki finansowej Spółdzielni w ramach przepisów ustawy i postanowień Statutu.