§ 120

Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.

§ 121

1. Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście.

2. Osoby prawne będące członkami Spółdzielni biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnik osoby prawnej może być wybierany jako członek Rady Nadzorczej lub Zarządu.

3. niezarejestrowany


4. Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabrania głosu.

§ 122

Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:

1/ uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społeczno-wychowawczej,

2/ rozpatrywanie sprawozdaÅ„ Rady Nadzorczej , zatwierdzanie sprawozdaÅ„ rocznych i sprawozdaÅ„ finansowych oraz podejmowanie uchwaÅ‚ co do wniosków czÅ‚onków Spółdzielni, Rady Nadzorczej  lub ZarzÄ…du w tych sprawach i udzielanie absolutorium czÅ‚onkom ZarzÄ…du,

3/ rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,

4/ podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,

5/ podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,

6/ oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć,

7/ podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,

8/ podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni lub likwidacji Spółdzielni,

9/ rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej podjętych w pierwszej instancji,

10/ uchwalanie zmian Statutu,

11/ podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Spółdzielni do związku lub wystąpienia z niego oraz upoważnienia Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie,

12/ upoważnienie Zarządu do działań mających na celu założenie związku spółdzielczego,

13/ wybór delegata na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,

14/ uchwalanie regulaminu Walnego Zgromadzenia oraz Rady Nadzorczej,

15/ wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej.

§ 123

1. Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd przynajmniej raz w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego.

2. Walne Zgromadzenie może być zwołane przez Zarząd z ważnych powodów w każdym czasie.

3. Zarząd jest obowiązany zwołać Walne Zgromadzenie na żądanie:
1/ Rady Nadzorczej,
2/ 1/10 członków.

4. Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania.

5. W wypadkach wskazanych w ust. 3 Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd w takim terminie, aby mogło się odbyć w ciągu 4 tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli to nie nastąpi zwołuje je Rada Nadzorcza.

6. W przypadku nie zwołania Walnego Zgromadzenia przez orany Spółdzielni zwołuje je związek rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona lub Krajowa Rada Spółdzielcza na koszt Spółdzielni.

7. Wnioskujący o zwołanie Walnego Zgromadzenia powinni wystąpić do związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona lub do Krajowej Rady Spółdzielczej o zwołanie Walnego Zgromadzenia.

§ 124

1. O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia zawiadamiani są na piśmie, co najmniej na 21 dni przed terminem Zebrania:
- członkowie Spółdzielni, związek rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,
- Krajowa Rada Spółdzielcza.

2. Zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad oraz informacje o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.

3. Zawiadomienie przekazuje się listem poleconym lub dostarcza się je wszystkim członkom Spółdzielni za pokwitowaniem odbioru / z datą/.

§ 125

1. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane, na co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.

2. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 1, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni musi być poparty przynajmniej przez 10 członków.

3. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem Walnego Zgromadzenia.

4. Zarząd jest obowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków Spółdzielni.

5. Uzupełniony porządek obrad Walnego Zgromadzenia Zarząd wywiesza w siedzibie Spółdzielni oraz na klatkach schodowych budynków, w których prawa do lokali posiadają członkowie Spółdzielni.

§ 126

1. Walne Zgromadzenie może podejmować uchwaÅ‚y jedynie w sprawach objÄ™tym porzÄ…dkiem obrad podanym do wiadomoÅ›ci czÅ‚onków w sposób i terminach okreÅ›lonych w § 124.
Zasada ta nie dotyczy uchwały o odwołaniu członka Zarządu w związku z nieudzieleniem mu absolutorium.

2. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrzenie do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

§ 127

1. Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni.

2. Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, z tym że większość kwalifikowana wymagana jest:
- 2/3 gÅ‚osów – dla podjÄ™cia uchwaÅ‚y o zmianie Statutu Spółdzielni,
- 2/3 głosów - dla podjęcia uchwały w sprawie odwołania członka Rady Nadzorczej,
- 2/3 głosów - dla podjęcia uchwały w sprawie połączenia Spółdzielni,
- 3/4 gÅ‚osów -  dla podjÄ™cia uchwaÅ‚ w sprawie likwidacji Spółdzielni.

§ 128

1. Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkie jej organy.

2. O tym czy uchwała jest sprzeczna z ustawą, postanowieniami Statutu bądź dobrymi obyczajami lub godzi w interesy Spółdzielni albo ma na celu pokrzywdzenie członka może zdecydować wyłącznie sąd w postępowaniu ustalającym nieistnienie albo nieważność uchwały bądź w postępowaniu o jej uchylenie.

3. Każdy czÅ‚onek Spółdzielni lub ZarzÄ…d może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwaÅ‚y.  Jednakże prawo zaskarżenia uchwaÅ‚y w sprawie wykluczenia albo wykreÅ›lenia czÅ‚onka przysÅ‚uguje wyÅ‚Ä…cznie czÅ‚onkowi wykluczonemu lub wykreÅ›lonemu.

4. Jeżeli Zarząd wytacza powództwo, Spółdzielnię reprezentuje pełnomocnik ustanowiony przez Radę Nadzorczą. W wypadku nieustanowienia pełnomocnika sąd właściwy dla rozpoznania sprawy ustanawia kuratora dla Spółdzielni.

5. Powództwo o uchylenie uchwaÅ‚y Walnego Zgromadzenia powinno być wniesione w ciÄ…gu 6 tygodni od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia, jeżeli zaÅ› powództwo wnosi czÅ‚onek nieobecny na Walnym Zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwoÅ‚ania – w ciÄ…gu 6 tygodni od dnia powziÄ™cia wiadomoÅ›ci przez tego czÅ‚onka o uchwale, nie później jednak niż przed upÅ‚ywem roku od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia.

6. Jeżeli ustawa lub Statut wymagają zawiadomienia członka o uchwale, termin sześciotygodniowy wskazany w ust. 6 biegnie od dnia tego zawiadomienia dokonanego w sposób wskazany w Statucie.

7. Orzeczenie Sądu ustalające nieistnienie albo nieważność uchwały Walnego Zgromadzenia bądź uchylające uchwałę ma moc prawną względem wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkich jej organów.

§ 129

W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.

§ 130

1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady Nadzorczej.

2. Walne Zgromadzenie wybiera Prezydium w składzie: przewodniczący , zastępca przewodniczącego i sekretarz. Wybór Prezydium odbywa się w głosowaniu jawnym.

3. Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium Zebrania Walnego Zgromadzenia.

§ 131

1. Walne Zgromadzenie w głosowaniu jawnym wybiera zwykłą większością głosów, spośród członków spółdzielni następujące komisje:

1/ komisję mandatowo - skrutacyjną, w składzie - 3 osoby;

Do zadań komisji należy:
- sprawdzenie kompletności listy obecności oraz ważności mandatów pełnomocników osób prawnych- członków Spółdzielni oraz przedstawicieli osób z ograniczoną lub pozbawioną zdolności do czynności prawnych,
- sprawdzenie prawidłowości zwołania Walnego Zgromadzenia i zdolności do podejmowania prawomocnych uchwał,
- dokonywanie na zarządzenie przewodniczącego Walnego Zgromadzenia, obliczeń wyników głosowania i podanie tych wyników przewodniczącemu, wykonywanie innych czynności związanych z obsługą głosowania tajnego lub jawnego;

2/ komisję wyborczą, w składzie - 3 osoby;
Do zadań komisji należy sporządzanie listy kandydatów na członków Rady Nadzorczej, kandydatów na delegata na zjazd związku rewizyjnego i delegata na Kongres Spółdzielczości. Komisja jest wybierana, gdy porządek obrad przewiduje wybór członków Rady Nadzorczej i.t.p.;

3/ komisję wnioskową, w składzie - 3 osoby;
Do zadań komisji należy uporządkowanie wniosków zgłoszonych w trakcie obrad z podziałem na:
- wnioski kwalifikujące się do przyjęcia, w takim przypadku należy wskazać organ Spółdzielni odpowiedzialny za realizację wniosku,
- wnioski kwalifikujÄ…ce siÄ™ do odrzucenia i przygotowanie
projektu uchwały w tym zakresie.

2. Komisje wybierajÄ… ze swego grona przewodniczÄ…cego i sekretarza.

3. Komisje sporządzają protokół ze swej działalności, który podpisują przewodniczący i sekretarz.

4. Przewodniczący komisji składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie z czynności komisji.

5. Protokoły komisji przekazywane są sekretarzowi Walnego Zgromadzenia.

§ 132

1. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący Walnego Zgromadzenia i sekretarz.

2. Protokoły są jawne dla członków Spółdzielni, przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej.

3. Protokoły przechowuje Zarząd Spółdzielni co najmniej przez 10 lat.

§ 133

Szczegółowy tryb zwoływania Walnego Zgromadzenia, obradowania i podejmowania uchwał określa regulamin obrad uchwalony przez Walne Zgromadzenie.