§ 75

1. Członkowie Spółdzielni, którym przysługują lokatorskie lub własnościowe prawa do lokali, osoby niebędące członkami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz najemcy lokali, mogą użytkować lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe, a w przypadku przeznaczenia na cele użytkowe wyłącznie za zgodą Spółdzielni.

2. Członek Spółdzielni lub osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, może wynająć lub oddać w bezpłatne użytkowanie część lub całość tego lokalu.

3. Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka albo osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, całego lub części lokalu nie wymaga zgody Spółdzielni, chyba że byłoby związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części.
Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni, członek lub osoba niebędąca członkiem Spółdzielni której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, obowiązany jest do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynności.

4. Umowy zawarte przez członka albo osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w sprawie korzystania z lokalu lub jego części wygasają najpóźniej z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego prawa do tego lokalu.

5. Najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego nie ma prawa wynajmowania lub oddawania w bezpłatne używanie lokalu wynajmowanego od Spółdzielni.

§ 76

1. W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii.
Jeżeli ta osoba jest nieobecna lub odmawia udostÄ™pnienia lokalu, Spółdzielnia ma prawo wejść do lokalu w obecnoÅ›ci funkcjonariusza Policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale.

2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność pełnoletniej osoby z niego korzystającej, Spółdzielnia jest obowiązana zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby.
Z czynności tych sporządza się protokół.

3. Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osoba korzystająca z lokalu powinna także udostępnić Spółdzielni lokal w celu:

1/ dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,

2/ zastępczego wykonania przez Spółdzielnię prac obciążających członka, osobę niebędącą członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, właściciela lokalu niebędącego członkiem Spółdzielni oraz najemcę lokalu.

4. Jeżeli lokal lub budynek wymaga remontu obciążającego Spółdzielnię lub przebudowy, Spółdzielnia może żądać od osób korzystających z tego lokalu lub budynku jego udostępnienia w celu wykonania koniecznych robót po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.


5. Jeżeli rodzaj remontu budynku tego wymaga, osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt Spółdzielni w uzgodnionym terminie przenieść się do lokalu zamiennego na okres wykonywania remontu, ściśle oznaczony i podany do wiadomości zainteresowanych. Okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

6. W okresie używania lokalu zamiennego członek Spółdzielni, osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, właściciel lokalu niebędący członkiem oraz najemca, wnoszą opłaty jedynie za używanie tego lokalu. Opłaty za używanie lokalu zamiennego, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie mogą być wyższe niż opłaty za używanie lokalu dotychczasowego.


a. Naprawy wewnÄ…trz lokali

§ 77

1. Zakres prac konserwacyjnych i remontowych wykonywanych przez Spółdzielnię dotyczy części wspólnej nieruchomości.

2. Naprawy, remonty i konserwacje wewnÄ…trz lokali mieszkalnych i użytkowych, w zakresie nie dotyczÄ…cym części wspólnej nieruchomoÅ›ci, wykonywane sÄ… przez czÅ‚onka posiadajÄ…cego spółdzielcze prawo do lokalu, osobÄ™ niebÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚uguje spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu,  najemcÄ™ oraz wÅ‚aÅ›ciciela lokalu – czÅ‚onka i wÅ‚aÅ›ciciela lokalu niebÄ™dÄ…cego czÅ‚onkiem Spółdzielni we wÅ‚asnym zakresie, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W przypadku członków posiadających spółdzielcze prawa do lokali i najemców lokali w budynkach stanowiących własność lub współwłasność Spółdzielni, Spółdzielnia może rozszerzyć swoje obowiązki odnośnie napraw i wymian wewnątrz lokali, poza zakres określony w ust. 1, o ile zapewnione zostaną dodatkowe odpisy na fundusz remontowy.

4. Naprawy wewnątrz lokali zaliczone do obowiązków członka, osoby niebędącej członkiem Spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, najemcy i właściciela, mogą być wykonane przez Spółdzielnię tylko za odpłatnością zainteresowanej osoby, poza opłatami uiszczanymi na utrzymanie i eksploatację części wspólnej nieruchomości.

5. Szczegółowy rozdział obowiązków w zakresie napraw, konserwacji i remontów wewnątrz lokali, pomiędzy Spółdzielnią a użytkownikami lokali określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.


b. Rozliczenia z tytułu dodatkowego wyposażenia lokali

§ 78

1. Przez dodatkowe wyposażenie mieszkań rozumie się nakłady poczynione przez Spółdzielnię w procesie inwestycyjnym ze środków przyszłych użytkowników lokali lub bezpośrednio przez członków z własnych środków na wyposażenie i wykończenie mieszkań, mające charakter trwały i podnoszące wartość użytkową lokalu.

2. Dodatkowe wyposażenie i wykończenie mieszkań, jeśli nie jest wykonane za pośrednictwem Spółdzielni, wymaga zgody Spółdzielni wówczas, gdy połączone jest ze zmianami w układzie funkcjonalno-użytkowym lokalu lub zmianami konstrukcyjnymi.

3. W przypadku, gdy lokal zajmowany na podstawie spółdzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu zostaje przekazany do Spółdzielni, Spółdzielnia wypÅ‚aca  czÅ‚onkowi lub osobie niebÄ™dÄ…cej czÅ‚onkiem Spółdzielni, której przysÅ‚ugiwaÅ‚o spółdzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu, wartość rynkowÄ… prawa do lokalu na zasadach okreÅ›lonych w § 113 Statutu i nie dokonuje rozliczenia z tytuÅ‚u dodatkowego wykoÅ„czenia i wyposażenia lokalu.

4. W przypadku, gdy zajmowany na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zostaje przekazany Spółdzielni, Spółdzielnia wypÅ‚aca osobie uprawnionej wartość rynkowÄ… tego lokalu na zasadach okreÅ›lonych w § 109 i nie dokonuje rozliczenia z tytuÅ‚u dodatkowego wykoÅ„czenia i wyposażenia lokalu.

5. W przypadku, gdy zostaje przekazany do Spółdzielni lokal zajmowany na zasadach najmu, rozliczeń z tytułu dodatkowego wykończenia i wyposażenia lokalu, Spółdzielnia dokonuje na zasadach określonych w art. 37 ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

6. Rozliczenia z tytułu dodatkowego wyposażenia i wykończenia lokali w odniesieniu do spółdzielczych lokali własnościowych zbywanych przez członków lub osoby niebędące członkami, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dokonywane są bezpośrednio między osobami zainteresowanymi.

7. Szczegółowe zasady rozliczania z użytkownikami lokali z tytułu dodatkowego wykończenia i wyposażenia lokalu określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.

§ 79

Zasady używania lokali w budynkach stanowiących własność lub współwłasność Spółdzielni oraz zasady porządku domowego i współżycia mieszkańców określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.